Najobávanejší európsky SUPERVULKÁN zase hrozí. Občania okolitých miest žijú v neustálom strachu

Foto: © Google Maps
Reklama

V oblasti supervulkánu Campi Flegrei pri Neapole došlo v posledných dňoch k zvýšenej seizmickej aktivite, čo vyvolalo obavy medzi obyvateľmi a miestnymi úradmi.

Najsilnejšie otrasy za 40 rokov

Dňa 13. mája 2025 zasiahlo región zemetrasenie s magnitúdou 4,4, čo je najsilnejšie zaznamenané zemetrasenie v tejto oblasti za posledné štyri desaťročia, informuje taliansky portál ansa.it.

Epicentrum sa nachádzalo v blízkosti mesta Pozzuoli, kde došlo k menším štrukturálnym poškodeniam budov a panike medzi obyvateľmi.

Počas niekoľkých hodín bolo zaznamenaných približne 150 otrasov, čo viedlo k evakuácii niektorých domov a uzavretiu škôl v postihnutých oblastiach.

Opatrenia a reakcia úradov

Talianska vláda reagovala na situáciu vyčlenením viac ako 500 miliónov eur na zabezpečenie budov v oblasti Campi Flegrei a začala akútnejšie plánovať možnú evakuáciu desiatok tisíc obyvateľov žijúcich v tzv. červenej zóne, ktorá zahŕňa mestá ako Pozzuoli a Bacoli.

Minister civilnej ochrany Nello Musumeci oznámil tieto opatrenia po zasadnutí vlády, ktoré sa konalo v reakcii na pretrvávajúcu „seizmickú búrku“ v regióne.

Geologické pozadie a riziká

Campi Flegrei je supervulkán s kalderou, ktorý je známy svojou bradyseizmickou aktivitou, teda periodickým zdvíhaním a poklesom zeme v dôsledku podzemného tlaku.

Od roku 2022 sa zaznamenáva zvýšená seizmická aktivita, pričom zem sa zdvíha rýchlosťou približne 2 cm za mesiac.

Campi Flegrei je supervulkán, ktorý naposledy vybuchol v roku 1538. Hoci odborníci z Národného inštitútu geofyziky a vulkanológie (INGV) tvrdia, že bezprostredné riziko erupcie nie je vysoké, situácia si vyžaduje neustále monitorovanie.

Dopad na obyvateľov

Zvýšená seizmická aktivita spôsobuje medzi obyvateľmi oblasti napätie a obavy. Mnohí z nich žijú v neustálom strachu z možnej erupcie a niektorí už boli nútení opustiť svoje domovy kvôli preventívnym opatreniam.

Situácia v oblasti Campi Flegrei zostáva nestabilná a odborníci pokračujú v monitorovaní seizmickej aktivity a príprave na možné scenáre vývoja.

Rozdiely v dopade:

  • Vulkán je otvor v zemskej kôre, ktorým uniká magma, popol a plyny; erupcie môžu byť lokálne ničivé, ale ich klimatický dopad je zvyčajne obmedzený.
  • Supervulkán má oveľa väčšiu kalderu a pri erupcii môže vyvrhnúť viac ako 1 000 km³ materiálu – čo spôsobuje globálne klimatické ochladenie, zánik úrody a dlhodobé ekologické následky.

V celej Európe (vrátane ostrovov) sú známe 2 supervulkány: aktívny Campi Flegrei v Taliansku a spiaci Laacher See v Nemecku.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti