fbpx

Najväčší svetový výrobca čipov má namále. Narýchlo musí školiť zamestnancov

Reklama
Ilustračná snímka. Zdroj: FREEPIK/pressfoto

Najväčší svetový výrobca čipov, taiwanská spoločnosť TSMC, narazila na špecifický problém. Dopyt po jeho polovodičoch rastie takou rýchlosťou, že firma nestačí školiť nových zamestnancov. Vo firme tak narýchlo vznikol nový program, ktorý pomáha dostať desiatky tisíc nových zamestnancov čo najrýchlejšie do výroby.

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo zaškoľovanie nových pracovníkov jednoduché. Vo firme fungoval tzv. systém buddy, ktorý pároval nováčikov so staršími inžiniermi. A tí mali za úlohu nováčikov zaškoliť.

To však s rekordným rozvojom dopytu po čipoch a rozširovaním výroby prestalo stačiť. TSMC tak pred tromi rokmi zriadila vo svojom rozsiahlom vedeckom parku na Taiwane unikátne školiace stredisko, v ktorom musia všetci inžinieri aj vybraní zamestnanci zo zámoria stráviť osem týždňov. To je kľúčom ku globálnej expanzii spoločnosti, píše CNN.

„Teraz môžeme nováčikov učiť systematickejšie. Môžeme ich prinútiť, aby sa učili rýchlejšie a vybudovali si pevné základy,“ povedal CNN jeden z inštruktorov Marcus Čen. „Je to základná hodnota TSMC, musíme robiť všetko skutočne efektívne.“

Interiér centra je inovatívny. V jednej miestnosti rotujúce robotické rameno čistí a leští polovodičový plátok, v procese známom ako chemicko-mechanické leštenie. V inej miestnosti ich ďalší stroj uchopí naraz celý zväzok a premiestňuje ich ďalej po budove.

Inžinieri vyškolení v centre nebudú pracovať len v továrňach TSMC na Taiwane, ale rozptýlia sa po továrňach firmy po celom svete.

„Každá nová továreň na samom začiatku potrebuje určité percento ľudí z Taiwanu,“ povedala CNN Lora Ho, senior viceprezidentka pre ľudské zdroje spoločnosti. „Po rokoch zapracovania ale chceme postupne zvyšovať počet miestnych zamestnancov.“

TSMC produkuje odhadom 90 percent svetových superpokročilých polovodičových čipov, ktorých využitie siaha od mobilných telefónov až po posledné aplikácie pracujúce s umelou inteligenciou.

Cieľom je globálna expanzia

Aby spoločnosť uspokojila rastúci dopyt a fyzicky sa priblížila svojim zákazníkom, stavajú nové továrne v Spojených štátoch, Japonsku či Nemecku. Jej existujúce závody sú na Taiwane, vo východnej Číne a v americkom štáte Washington.

Minulý mesiac otvoril čipový gigant svoju prvú továreň v japonskom meste Kumamoto a v nadchádzajúcich rokoch sa chystá otvoriť dve ďalšie za 40 miliárd dolárov vo Phoenixe v Arizone, kde sa budú vyrábať menšie a pokročilejšie čipy. Spoločnosť sa zároveň zaviazala investovať 3,8 miliardy dolárov do výstavby továrne v Drážďanoch, prvej pobočke v Európe.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie