Najznámejší NARCISTI všetkých čias: Verili by ste, že aj TIETO osobnosti boli zahľadené do seba?

Henrich VIII., Adolf Hitler
Na snímke vľavo Henrich VIII., vpravo Adolf Hitler. Zdroj: Wikimedia Commons
Reklama

Narcistická porucha osobnosti (NPD) je duševné ochorenie, pri ktorom majú ľudia neprimerane veľký pocit vlastnej dôležitosti. Je to stav, ktorý postihol niektoré z najuznávanejších osôb vo svetovej histórii, uvádza Stars Insider. A hoci narcistické črty vykazuje mnoho ľudí (pričom niektorí sú napriek svojmu stavu skutočne schopní pozitívne prispieť spoločnosti), práve tí, u ktorých sa NPD vyskytla ruka v ruke s vážnejšími psychickými poruchami, sa do histórie zapísali ako jedni z najnebezpečnejších a najnepredvídateľnejších, akí kedy chodili po svete.

Alexander Veľký (356 – 323 BC)

Alexander Veľký Macedónsky
Alexander Veľký Macedónsky Zdroj: Wikimedia Commons/Bosunkaye

Alexander Veľký vykazoval klasické príznaky narcistickej poruchy osobnosti. Alexander bol uznávaný ako vojenský génius a oslavovaný pre svoju fyzickú odvahu a vodcovské schopnosti, napriek tomu však uvažoval binárne – buď ste boli s ním, alebo proti nemu. Prejavoval oportunistické črty a pri strate svojich mužov neprejavoval takmer žiadne emócie. Namiesto toho sa usiloval o víťazstvo ako súčasť svojej veľkolepej vízie života.

Kleopatra (70/69 – 30 BC)

Kleopatra pred Cézarom
Kleopatra pred Cézarom Zdroj: Wikimedia Commons/Jean-Léon Gérôme

Kleopatra, egyptská kráľovná, trpela NPD. Bola to krásna a dynamická žena, ktorá mala veľkú moc vo svete ovládanom mužmi. Jej osobnosť však bola pyšná a zložitá a keď bola porazená, jej narcistická povaha ju doviedla k tomu, že si vzala život.

Herodes Veľký (cca 72 – 4 BC)

Herodes Veľký
Herodes Veľký Zdroj: Wikimedia Commons

Historici predpokladajú, že Herodes bol narcista. Márnivý, žiarlivý a po moci bažiaci Herodes bol tiež egomaniak, úplne posadnutý vlastným úspechom. V celej Judei si potrpel na kolosálne stavebné projekty a v Biblii sa neslávne objavuje ako vládca, ktorý nariadil masaker nevinných.

Caligula (12 – 41)

Caligula
Caligula Zdroj: Wikimedia Commons/J. Paul Getty Museum

Caligula, jeden z najznámejších cisárov starovekého Ríma, bol zlý, prchký a hrozivý – a to je mierne povedané. História ho zaznamenala ako sadistického tyrana, ktorý vyžadoval a prijímal uctievanie ako živý boh. Neslávne známy bol tým, že nariadil, aby dôležitým sochám rôznych božstiev odrezali hlavy a nahradili ich jeho vlastnými bustami. V chráme v Ríme potom postavil svoju zlatú sochu v životnej veľkosti a trval na tom, aby bola socha oblečená v odeve, ktorý sa zhodoval s odevom, ktorý mal on sám každý deň na sebe.

Nero (37 – 68)

Nero
Nero Zdroj: Wikimedia Commons/shakko

Nero, rímsky cisár v rokoch 54-68 n. l., bol megalomanský, bez svedomia, úplne egocentrický a neschopný empatie. Posledný cisár z juliovsko-klaudiovskej dynastie zavraždil svoju matku po tom, ako sa postavila proti jeho pomeru s Poppaeou Sabinou, a bol zapletený do založenia Veľkého rímskeho požiaru, pekla, ktoré zničilo tri zo 14 mestských štvrtí a vážne poškodilo ďalších sedem.

Vlad III. (cca 1428 – 1477)

Vlad III.
Vlad III. Zdroj: Wikimedia Commons

Nie nadarmo bol Vlad III. z Rumunska známy ako Vlad Napichovač. Valašské knieža z 15. storočia bolo zlomyseľným narcisom. Vykazoval typické črty NPD vrátane citovej odťažitosti, psychopatie, sadizmu a paranoje. Masové vraždy, ktoré Vlad bez rozdielu a brutálne vykonával, plus jeho strašidelný zvyk napichovať svojich nepriateľov na koly, len podčiarkujú jeho pokrivenú a dysfunkčnú myseľ.

Henrich VIII. (1491 – 1547)

Henrich VIII.
Henrich VIII. Zdroj: Wikimedia Commons/Hans Holbein the Younger

Anglický panovník Henrich VIII. je niekedy označovaný za kráľa narcizmu. Henrichove búrlivé výkyvy nálad a nároky na iných svedčia o narcistických sklonoch, znepokojujúcich vlastnostiach, ktoré ešte viac podporovala jeho rastúca moc. Henrich počas svojej vlády upokojoval svoju závisť a komplex menejcennosti tým, že okrikoval poradcov a dvoranov a robil extravagantné nákupy a akvizície. Svoju zúfalú túžbu po mužskom dedičovi demonštroval tým, že si vzal šesť manželiek, z ktorých dve dal popraviť.

Mária, kráľovná Škótska (1542 – 1587)

Mary, kráľovná Škótska
Mary, kráľovná Škótska Zdroj: Wikimedia Commons

Predpokladá sa, že Mária, škótska kráľovná, trpela histriónskou poruchou osobnosti (HPD), psychiatrickým ochorením, ktoré sa vyznačuje prehnaným správaním zameraným na pozornosť. Prejavovala však aj príznaky NPD, keď neustále potrebovala chválu a myslela si, že je nad všetkými ostatnými.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Svetové celebrity