fbpx

NAKA po takmer 12 rokoch KONČÍ: Ani objasnená vražda novinára či odhalenie korupcie ju neudržali pri živote

NAKA k 1. septembru oficiálne končí. Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky; TASR

Vražda novinára Jána Kuciaka, korupcia na najvyšších politických poschodiach či staré mafiánske vraždy. Ani objasnenie týchto najexponovanejších káuz nedopomohlo k tomu, aby Národná kriminálna agentúra, známa ako NAKA, neprestala k 1. septembru existovať, píšu tvnoviny.sk.

NAKA vznikla pred takmer 12 rokmi ako elitný útvar na boj s tou najzávažnejšou kriminalitou. Väzy jej však zlomilo, keď začala ísť aj po svojich šéfoch a politikoch. Po jej dlhoročnom pôsobení ju teraz nahradí staronový Úrad boja proti organizovanej kriminalite. NAKA mala však počas svojej existencie kontroverznú povesť. Pre niekoho to bola výkladná skriňa polície, pre iných zasa politická zbraň.

NAKA vznikla v roku 2012 spojením Úradu boja proti korupcii a Úradu boja proti organizovanej kriminalite na návrh Tibora Gašpara a Roberta Kaliňáka. Obaja menovaní však majú dnes na adresu tejto inštitúcie ťažké srdce. „NAKA zneužívala najbrutálnejším spôsobom trestné právo. Žiadna melanchólia tam nie je,“ uviedol minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) a teda aj minister, ktorého vyšetrovateľ NAKA dostal do vyšetrovacej väzby.

Roky predtým sa NAKA zaoberala skôr hrubokrkými gangstrami, a jej úspechmi sa vtedy pýšil aj Tibor Gašpar: „Som rád, že môžeme oznamovať verejnosti, že sa nám darí vyšetriť aj prípady, ktoré sa týkajú 90.rokov,“ povedal dnes poslanec, predtým prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.

Spustenie lavíny

NAKA nadviazala na prácu ÚBOKU a rozložila aj skupiny sýkorovcov či piťovcov. V roku 2018 si zase na svoje konto pripísali jeden zo svojich najväčších úspechov, kedy sa jej po polročnom intenzívnom vyšetrovaní podarilo dolapiť vrahov Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Medzi ich najväčšie úspechy patrilo narazenie na takáčovcov. Keď niektorí z nich začali spolupracovať, mužov zákona to doviedlo k Ľudovítovi Makóovi. Akonáhle sa rozrozprával on, začalo to ísť z kopca. Dušan Kováčik, Norbert Bödör, Jozef Brhel a mnohí ďalší postupne skončili v putách. Niektorí svoju vinu priznali, iní dodnes trvajú na tom, že nemajú nič spoločné s organizovaným zločinom.

Kukláči si však v jednom momente prišli aj po vlastných bývalých šéfov. Nevyhli sa ani šéfovi SIS, čo spustilo vojnu v polícii. Lynx komando navštívilo aj sídlo Penty, čo sa pri zadržiavaní jej šéfa Jaroslava Haščáka neskôr ukázalo ako protizákonný čin.

Uznesenie o obvinení napokon doručili aj Robertovi Ficovi a exministrovi vnútra, ktorých obvinili zo zosnovania zločineckej skupiny.

NAKA končí

Na konci viacerých procesov bolo množstvo právoplatne odsúdených za korupciu, ale aj takých, ktorým generálny prokurátor obvinenia zrušil. Inšpekcia neskôr obvinila aj samotných vyšetrovateľov NAKA. S návratom Roberta Fica na úrad vlády sa zrušil úrad, ktorý kauzy dozoroval a k dnešnému dňu končí aj samotná NAKA. Časť z policajtov NAKA pritom prejde na ÚBOK, ostatní prejdú na kraje a okresy, kde si však platovo pohoršia.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie