Keď lyžiarsky inštruktor Barry Corbet prvýkrát uvidel úzku snehovú priepasť, vyhlásil, že „jedného dňa tam niekto zíde“. Reč je o zjazde Corbet’s Couloir v Spojených štátoch, ktorý patrí medzi najnebezpečnejšie zjazdovky na svete.
Portál Aktuality.cz prináša pár tipov na miesta, ktoré si vyžadujú veľkú dávku lyžiarskej odvahy a zručnosti.
Streif (Kitzbühel, Rakúsko)
Streif v Kitzbühelu patrí medzi najnebezpečnejšie a najnáročnejšie zjazdovky na svete. Viac ako tri tisíce metrov dlhá trať s prevýšením 860 metrov každoročne hostí závody Svetového pohára. Najobávanejším úsekom je „Mausefalle“ (Myšia pasca) so strmým sklonom 85 percent, kde lyžiari dosahujú rýchlosti viac než 150 kilometrov za hodinu a skáču na vzdialenosti 40 až 60 metrov.
In the speed disciplines, there is one race like no other that writes history, creates heroes, crowns kings and edges legends in time 👑
Dive into the world of the Streif – physically and mentally like no other race – that every Downhill skier dreams of winning! Watch this epic… pic.twitter.com/gPXK64s6qk
— FIS Alpine (@fisalpine) March 19, 2024
História závodu je poznačená viacerými vážnymi nehodami. Napríklad v roku 2021 museli švajčiarskeho pretekára Ursa Kryenbühla transportovať vrtuľníkom s otrasom mozgu, zlomenou kľúčnou kosťou a poranením väzov v kolene.
Harakiri (Mayrhofen, Rakúsko)
Harakiri je najstrmšie upravená zjazdovka v Rakúsku s gradientom 78 percent. Jej názov odkazuje na japonský rituál samovraždy a odráža nebezpečenstvo tejto trate.
Harakiri, Mayrhofen. Austria’s steepest slope. We can take you there (if you have the bottle). #yolo #JUSTDOIT pic.twitter.com/oWiHhHb2kT
— The Turnip Inn (@TurnipInn) July 20, 2015
Zjazdovka je tak strmá, že jej úprava je možná len pomocou špeciálne zabezpečených rolieb. Na zdolanie Harakiri je potrebná nadpriemerná lyžiarska technika.
Lyžiari by mali byť schopní bez problémov zvládnuť červené a čierne zjazdovky.
Corbet’s Couloir (Jackson Hole Mountain Resort, USA)
Zjazdovka získala svoje meno po lyžiarskom inštruktorovi Barrym Corbetovi, ktorý ako prvý uvidel úzku snehovú priepasť a vyhlásil, že „jedného dňa tam niekto zíde“.
The 2020 Kings and Queens of Corbet’s contest is living up to the hype. @veronicapaulsen stomps a clean backflip into the couloir.#KingsandQueensofCorbets#FREESKIER#ThisIsSkiing#Skiing pic.twitter.com/9TmAhJms7u
— FREESKIER magazine (@FREESKIER) February 11, 2020
Prvý zjazd uskutočnil miestny člen lyžiarskej hliadky Lonnie Ball v roku 1967.
Grand Couloir (Courchevel, Francúzsko)
Táto legendárna zjazdovka sa nachádza v nadmorskej výške 2 700 metrov a vyznačuje sa extrémnymi parametrami – dĺžkou 630 metrov a prevýšením 340 metrov.
Priemerný sklon dosahuje 55 percent, pričom v najstrmších úsekoch stúpa gradient až na ohromujúcich 85 percent. Grand Couloir je špecifická tým, že ide o neupravenú čiernu zjazdovku.
Napriek tomu, že je oficiálne označená a kontrolovaná proti lavínam, nikdy sa neupravuje rolbami.
Delirium Dive (Sunshine Village, Kanada)
Delirium Dive vyžaduje lavínovú výbavu a registráciu pred vstupom. Obsahuje skalné úseky a strmé vertikálne spády. Je prístupná iba pre skúsených lyžiarov.
Delirium Dive Sunshine Village most extreme skiing I have ever done. First time skiing down avalanche chutes. pic.twitter.com/XmhjkJ7HKo
— JWK (@jwalterkerr) January 17, 2021
Zjazdovka ponúka 760 metrov strmého vertikálneho prevýšenia s množstvom žľabov, otvorených bowlov a divokého horského terénu.
Swiss Wall (Portes du Soleil, Francúzsko/Švajčiarsko)
Swiss Wall patrí k najnebezpečnejším zjazdovkám v Európe. Nebezpečenstvo spočíva najmä v kombinácii extrémneho sklonu, ľadových podmienok a veľkých boulí.
Le Mur Suisse, The Swiss Wall!! #regdentsdumidi @thierrymonay @RegDentsDuMidi @Ski_Press @Alpenweerman @valaiswallis @PDS_officiel pic.twitter.com/x823v0Q69I
— Les Portes Du Soleil NL (@LesPdSNL) January 4, 2020
Zjazdovku nikdy neupravujú snežnými strojmi kvôli jej extrémnej strmosti. Podmienky sa môžu rýchlo meniť, najmä pri zlej viditeľnosti alebo silnom vetre na vrchole.
La Grave (Écrins National Park, Francúzsko)
Zábery z apríla 2022 ukazujú pád lyžiara zo športového tímu Les Powtos z hlbokého ľadovca vo francúzskom La Grave.
Footage from April 2022 shows a skier from the Les Powtos sports team fall down a deep glacier in La Grave, France. Thankfully, after falling around 50 feet he was able to stop himself from sliding further. He was subsequently rescued by his friends. pic.twitter.com/DJKsdvDX6q
— Morbid Knowledge (@Morbidful) January 21, 2024
Po páde z výšky približne 50 metrov sa mu našťastie podarilo zabrániť ďalšiemu sklzu.
Následne ho zachránili jeho priatelia. La Grave je známa trasami bez upravených stôp.
The Goat (Stowe Mountain, Vermont, USA)
Legendárna zjazdovka The Goat na Stowe Mountain získala svoje meno podľa turistu, ktorý prehlásil, že tento terén je tak strmý, že by ho zdolala iba horská koza.
Táto ikonická trať patrí medzi najnáročnejšie východnej časti Severnej Ameriky a je súčasťou známej skupiny trás nazvanej Front Four.
Paradise (Mad River Glen, Vermont, USA)
Trať Paradise v Spojených štátoch kombinuje rôzne druhy terénu – od skalných výbežkov cez úzke priechody medzi stromami až po technicky náročné úseky s ľadovými platňami.
Vstup na túto trať nie je označený a je pomerne ťažké ho nájsť, čo prispieva k jej mystickej povesti.
Lake Chutes (Breckenridge Ski Resort, Colorado, USA)
Zjazdovka Lake Chutes v americkom Colorade začína vo výške takmer štyri tisíc metrov a vyžaduje náročný výstup k východziemu bodu.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)