Vo Vatikáne prebieha historická udalosť – voľba nového pápeža, ktorá je sledovaná v priamom prenose. V stredu večer vyšiel z komína čierny dym, čo znamená, že si kardináli nateraz nezvolili potrebnou väčšinou nového nástupcu.
Kardináli sa zhromaždili v uzavretom konkláve v priestoroch Sixtínskej kaplnky, kde majú za úlohu jednomyseľne určiť nového duchovného vodcu katolíckej cirkvi.
Aby bol kandidát úspešne zvolený, musí získať podporu minimálne dvoch tretín prítomných kardinálov, čo v praxi znamená 89 hlasov zo 133. Výsledkom tejto voľby bude v poradí už 267. pápež v dejinách cirkvi, ktorý následne prevezme zodpovednosť za jej ďalšie smerovanie.
Namiesto slobody tvrdšia kontrola
Výber vhodného kandidáta, ktorý bude hlavou približne 1,4 miliardy veriacich, však aktuálne sprevádza škandál. Jeden z veľkých favoritov, kardinál Pietro Parolin, má ale problém, ktorý môže vážne ohroziť jeho kandidatúru.
Ako informujú Topky, Parolina považujú za skúseného diplomata a výraznú osobnosť v pozadí Svätej stolice. Jeden z jeho krokov ale vrhá nepekný tieň na jeho ambície stať sa ďalším pápežom. V roku 2018 totiž vyjednal a podpísal dohodu s čínskou komunistickou stranou, čo rozdeľuje Cirkev.
Kontroverzná zmluva mala ukončiť dlhodobo trvajúci spor o vymenúvanie katolíckych biskupov v Číne. Vatikán očakával, že sa mu podarí nadobudnúť čiastočný vplyv a dokáže stmeliť rozdelenú cirkev v krajine, v ktorej režim prísne kontroluje vyznávanie náboženstva. Výsledkom je ešte horšia situácia.
Dominujúca komunistická strana pokračuje v dosadzovaní biskupov bez súhlasu Ríma a tisíce katolíkov, ktorí v Číne desiatky rokov riskujú svoj život pre náboženstvo, považujú dohodu za zradu.
„Celé generácie čínskych katolíkov boli mučené, väznené a prenasledované, pretože odmietli uznať kontrolu režimu nad Cirkvou,“ povedal pre Financial Times John Allen Jr. z webu Crux. „Táto dohoda ich obetovala,“ dodal.
Rokovanie s diablom
Okrem veriacich hovoria o horšej slobode či morálnom zlyhaní aj teológovia či odborníci na cirkev. Jeden z odborníkov na katolícku cirkev, Massimo Faggioli, nazval Parolinovu stratégiu za „doktrínu spolupráce s diktátormi“.
„Je to ako rokovať s diablom,“ reagoval bez servítky.
Parolinovo meno sa v súčasnosti spája s najväčšou diplomatickou aférou v modernej histórii Vatikánu. Aj keď mnohí fanúšikovia na jeho obranu tvrdia, že sa Parolin pokúšal o reálny dialóg, kritici podpísanie dohody vysvetľujú ako kapitulovanie pred totalitou.
„Komunistickí aparátčici z Pekingu by mali byť tí poslední, koho by ste chceli mať pri rozhodovaní o osudoch Cirkvi,“ pokračuje v kritike John Allen Jr..
Podpísanie dohody s Čínou sa môže pre Parolina stať čiernym bodom v jeho kandidatúre, pre ktorú nemusí dostať potrebné dve tretiny hlasov zo 133 kardinálov na zvolenie. Kardinála, ktorý mal plynulo zasadnúť na Petrov stolec po Františkovi, tak môže nahradiť iný favorit. Stávkovým kanceláriám dominuje už iné meno – kardinál z Filipín, Luis Tagle.