Klientské centrá a policajné oddelenia zažívajú nevídaný nápor, keďže občania sa snažia stihnúť vybaviť pasy a občianske preukazy pred začiatkom letných prázdnin. Čakanie v radoch sa predlžuje na celé hodiny, a ceny za expresné vybavenie dokladov rastú. Aké sú možnosti, ako sa vyhnúť dlhým čakacím dobám a problémom pri cestovaní?
Čakanie v Bratislave, Trnave a Lučenci
V Klientskom centre v Bratislave bolo už skoro ráno veľa ľudí. Jeden čakajúci sa dokonca rozhodol prehovoriť: „Povedali sme si, že je druhého mája, že tu bude menej ľudí, ale nie je to tak. Čakáte tak 2,5 hodiny, aby ste sa dostali dnu.“ Informuje o tom portál tvnoviny.sk.
Podobná situácia bola aj v Klientskom centre v Trnave. Čakajúca žena povedala: „Čakáme dlho, lebo sme sa neobjednali vopred – čo veľmi odporúčam.“ Aj v Lučenci sa občania stretli s rovnakým problémom. Dlhé hodiny strávené čakaním na nový pas sa stali bežnou praxou.
Nárast žiadostí o pasy
Podľa hovorcu ministerstva vnútra Mateja Neumanna, sú klientske centrá a oddelenia dokladov v krajských mestách pod veľkým tlakom. „Na základe nedávnej výzvy Prezídia PZ, aby si občania nenechávali vybavenie dokladov na poslednú chvíľu pred dovolenkou, oddelenia dokladov – predovšetkým v krajských mestách – začínajú pociťovať nárast žiadateľov o pasy a občianske preukazy pre deti, ktoré tiež možno využiť ako cestovný doklad. S blížiacimi sa prázdninami očakávame, že záujem – ako každý rok – bude kulminovať.“
Ceny sa zvyšujú
Ministerstvo vnútra tiež varuje, že ceny za vybavenie pasu sa výrazne zvýšili. Ak si pas chcete vybaviť do 30 dní, zaplatíte 50 eur. Ak potrebujete pas rýchlejšie – do 10 dní, cena vzrastie na 100 eur. A ak ho potrebujete ešte rýchlejšie, do dvoch dní, zaplatíte 150 eur.
Tip na rýchle vybavenie
Aby ste sa vyhli dlhým čakacím dobám, ministerstvo vnútra odporúča vyhýbať sa veľkým klientskym centrám a navštíviť menšie oddelenie dokladov, kde je vybavenie často rýchlejšie.
Riziko pri cestovaní s dokladmi, ktorým hrozí koniec platnosti
Pred vycestovaním na dovolenku si nezabudnite skontrolovať platnosť svojho pasu. Častým problémom býva, že cestujúci sa dostavia na letisko s pasom, ktorý je už len tesne platný, čo môže mať vážne následky.
Ako vysvetlil prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes: „V tom lepšom prípade neodletíte a musíte si vybaviť nové cestovné doklady. Sú však aj horšie prípady, keď sa im podarí vycestovať do cieľovej krajiny, no potom nastane problém pri vstupe. Aby neuviazli pri pasovej kontrole a nemuseli riešiť návrat do vlasti, čo môže trvať niekoľko hodín až dní.“