fbpx

Nárast populácie medveďa na Poľane bude podľa riaditeľky CHKO opäť veľký

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: ŠOPSR/Jaroslav Slašťan
Zdroj foto: sopsr.sk

Nárast populácie medveďa hnedého na Poľane bude aj tento rok veľký. Keďže bola mierna zima, ochranári predpokladajú nižšiu mortalitu. Vyhlásila riaditeľka Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Poľana Vladimíra Fabriciusová.

Ako dodala, poľovné združenia požiadali o to, aby mohli na viaceré miesta na Poľane monitorovať fotopasce. „Potrebujeme vedieť, čo sa v hore deje. Situácia sa vyhrotila vlani, keď medvede chodili k rodinným domom,“ spresnila s tým, že v súčasnosti ich ich na Poľane odhadujú do 300.

Pripomenula, že vegetačné obdobie je posunuté a medvede tak začali k obydliam chodiť už aj vo februári. „Predpokladáme, že keď začnú dozrievať prvé plody, budú prichádzať aj naďalej, a to aj na polia. Je to ich neprirodzené správanie,“ doplnila. CHKO podľa jej slov upozorňuje, že to nie je v poriadku a s populáciou sa niečo deje. „Jej zmena správania je prudká. Medvedice sa približujú k ľudským sídlam, čo pre ne nie je charakteristické. Obyčajne si chránia mláďatá,“ zdôraznila s tým, že na niektorých miestach sa vyskytujú aj medvedice s mláďatami i so samcom. „Je to veľmi nezvyčajné, pretože je možné, že samec môže mladé zabiť, a my na túto skutočnosť nereflektujeme,“ upozornila a podotkla, že na Slovensku je dlhodobo zanedbaná regulácia.

Konštatovala, že klimatická zmena sa prejavuje aj na Poľane. „Vzrastá nutričná hodnota prirodzených porastov a drevín, rozsah bučín i dubín, čo je prirodzená potrava pre medvede. V dostatočnej miere tak prežívajú a nemajú nepriateľa,“ objasnila.

Riaditeľka CHKO poznamenala, že situáciu na Poľane nemožno porovnávať s Nízkymi Tatrami, Malou či Veľkou Fatrou. „Čo sa týka geologického podložia, rozprávame sa o úplne inom biotope a ekosystéme. Poľana má svoje špecifiká. Nemáme turistické centrá, tu je naozaj problém taký, že sa populácii darí,“ uzavrela s tým, že zver tak prekročila mieru plachosti.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie