Naše lesy neničí lykožrút, ale ministri, tvrdí SaS. Muránska planina už možno NEBUDE národný park

Hlina Muráň
Zdroj: TASR/Pavol Zachar, Lukáš Mužla
Reklama

Národný park Muránska planina môže pre masívne vyrúbanie lesov zaniknúť. Tvrdí to poslanec SaS Alojz Hlina, ktorý uviedol, že v rokoch 2025 až 2027 sa má v národnom parku vyťažiť takmer 300-tisíc m3 drevnej hmoty postihnutej lykožrútom.

„Keď sa tým nebudeme zaoberať a keď manažment necháme taký, aký tam je, tak národný park Muránska planina nebude. A koniec-koncov oni ako keby to už asi aj predpokladali alebo tušili, lebo podpísali rámcové obchodné zmluvy na odber dreva v celkovom objeme na tento, budúci a ďalší rok, tzn. na tri roky, v objeme asi 300.000 kubíkov. To je strašné množstvo dreva z jedného národného parku,“ spresnil Alojz Hlina na brífingu opozičnej strany SaS.

Je za tým Takáč, Taraba a Kuffovci

V NP Muránska planina sa podľa Hlinu vlani neriešila kalamita, namiesto toho sa ťaží drevo. Podľa Hlinu sú za tým obchodné záujmy ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča, ktorý má pod sebou lesy, a ministra životného prostredia Tomáš Taraba a jeho štátnych tajomníkov Kuffovcov, ktorí spravujú na Slovensku národné parky, ako povedal počas brífingu.

„Oni tú kalamitu tvoria. Podpísali rámcové zmluvy na 300-tisíc m3, teda chrobák (lykožrút) leť a žer. V Bratislave nie je toľko komárov, keď sa vyleje Dunaj, ako je teraz lykožrútov na Muránskej planine. A oni nerobia nič, smejú sa nám,“ zdôraznil Hlina.

Podmienky súťaže na mieru

„V minulom roku v národnom parku Muránska planina vymenili troch či štyroch riaditeľov. Ľudia, ktorí tam chceli robiť, vedeli, že majú kalamitu. Pripravovali súťaže, ktoré boli niekoľkokrát zastavené zo strany ministerstva. Súťaže boli zastavené, lebo sa predpokladalo, že ešte stále nie sú dobre dohodnuté. Minulý rok sa kalamita neriešila, ale už tam bola. Chrobáky sa dvakrát vyrojili, ale nerobilo sa nič, lebo súťaž ešte nebola dobre prichystaná. Až keď to bolo dobre prichystané, tak sa vyhlásila súťaž,“ dodal Hlina.

Podľa poslanca za SaS je ľuďom, ktorí to rozkrádajú, úplne jedno, čo tam zostane a či bude alebo nebude Muránska planina národným parkom. Hlina tiež uviedol, že tam spozorovali viacero poľských kamiónov, ktoré asi „neprevážali drevo z dediny do dediny“.

Pritom cieľom je, aby sa drevo spracúvalo u nás. Toto však drevo bolo evidované ako nižšej kvality ako by podľa neho malo byť, rovnako aj práce boli nacenené výhodne, ale nie pre národný park. Hlina tiež povedal, že je za tým istý sponzor strany Hlas, ktorý je teraz už touto stranou nespokojný.

Teraz sa však už na Muránskej planine nepracuje, lebo sa boli vraj vyčerpali všetky finančné zdroje na riešenie kalamity. Ale lykožrút je stále v týchto lesoch, kalamita pokračuje. SaS tvrdí, že ide o veľkú zlodejinu na úkor budúcich generácií.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis