Násilné PROTESTY v USA: Ľudia pália AUTÁ, rabujú, POSTRELENÁ bola aj novinárka, situácia sa ZHORŠUJE!

Zdroj: TASR/AP, Canva
Reklama

Asi 60 ľudí zadržali v San Franciscu po nedeľných protestoch proti imigračnej politike prezidenta USA Donalda Trumpa. V Kalifornii pokračujú protestné demonštrácie napriek tomu, že prezident rozhodol o nasadení Národnej gardy.

Sanfranciská polícia na sociálnej sieti X napísala, že zhromaždenia boli nezákonné. „Jednotlivci v skupine začali páchať násilnosti a trestné činy vrátane napadnutí, vandalizmu a poškodzovania cudzieho majetku,“ vysvetlila polícia. Informovala, že zadržali približne 60 ľudí vrátane mladistvých. Pri potýčkach s demonštrantmi sa zranili dvaja policajti.

Obrázok
Zdroj: X/@PplsCityCouncil

Násilnosti vyvolali razie imigračných úradov

Protest v San Franciscu vypukol po demonštráciách, ktoré v centre Los Angeles vyvolali razie imigračných úradníkov. Bezpečnostné zložky počas nich zadržali desiatky osôb, ktoré úrady označujú za nelegálnych migrantov alebo členov gangov.

Napätie v Los Angeles na juhu Kalifornie sa v nedeľu vystupňovalo v reakcii na rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa nasadiť v meste Národnú gardu.

Do ulíc vyšli tisíce protestujúcich, ktorí zablokovali jednu z diaľnic a podpaľovali vozidlá. Miestne bezpečnostné zložky proti davu použili slzotvorný plyn, gumové projektily a zábleskové granáty.

Novinárku zasiahol policajt

Počas protestov v Los Angeles proti imigračnej politike došlo k incidentu, keď austrálsku reportérku Lauren Tomasiovú zasiahla gumová strela zblízka. „Situácia sa prudko zhoršila, losangeleská polícia proti demonštrantom vyrazila na koňoch, strieľa gumovými projektilmi na protestujúcich a presúva ich ďalej centrom Los Angeles,“ informovala Lauren v priamom prenose, keď ju policajt zozadu zasiahol. Informuje BBC.

Napriek zraneniu reportérka oznámila: „Som v poriadku,“ a spolu so svojím kameramanom pokračovala v práci. Austrálske ministerstvo zahraničia na incident reagovalo slovami: „Všetci novinári by mali mať možnosť vykonávať svoju prácu bezpečne. Austrália podporuje slobodu médií a ochranu novinárov.“

Zdroj: X/@RpsAgainstTrump

Senátorka Sarah Hanson-Young vyzvala premiéra Anthonyho Albanesa, aby požiadal USA o vysvetlenie: „Streľba na austrálsku novinárku je šokujúca a úplne neprijateľná.“ Incident vyšetrujú aj ďalší austrálski zákonodarcovia. Britský fotograf Nick Stern utrpel pri protestoch vážne zranenia a musel podstúpiť urgentnú operáciu. Tento prípad pripomína nebezpečenstvá, ktorým novinári čelia pri pokrývaní protestov a zdôrazňuje význam ich práce pri poskytovaní dôležitých informácií verejnosti.

Mesto Los Angeles vyzýva na zvýšenú opatrnosť

Na zvýšenú opatrnosť v Los Angeles a okolí už vyzvala svojich občanov Čína a odporučila im nepribližovať sa k skupinám demonštrantov.

Obrázok
Zdroj: X/@HSajwanization

Trump tvrdí, že vyslanie Národnej gardy bolo potrebné, pretože kalifornskému guvernérovi Gavinovi Newsomovi sa podľa neho nepodarilo zastaviť protesty proti imigračným agentom.

Národná garda je zvyčajne podriadená príslušnému guvernérovi. Podľa denníka New York Times je to prvýkrát za 60 rokov, čo prezident prevzal jej velenie bez súhlasu guvernéra. Naposledy to urobil prezident Lyndon Johnson v roku 1965 v Alabame na ochranu aktivistov za práva Afroameričanov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia