V odľahlých končinách Argentíny a Čile geológovia objavili obrovské ložisko drahých a priemyselných kovov, ktoré môže zásadne ovplyvniť globálny ťažobný priemysel. Podľa odborníkov ide o jeden z najvýznamnejších nálezov posledných desaťročí. Firmy ho už teraz označujú za „poklad storočia“.
Ako informoval portál IFL Science, nálezisko sa nachádza v oblasti známej ako Vicuña Mineral Resource, ktorá sa rozprestiera na argentínsko-čilskom pohraničí. Pod povrchom sa tam údajne ukrýva približne 13 miliónov ton medi, vyše 900-tisíc kilogramov zlata (približne 32 miliónov uncí) a viac ako 18 miliónov kilogramov striebra (asi 659 miliónov uncí).
Ťažobné lokality Filo del Sol a Josemaria, ktoré sú súčasťou tohto územia, už teraz patria medzi najrozsiahlejšie známe ložiská na svete. Spravujú ich významné ťažobné spoločnosti Lundin Mining a BHP, ktoré najnovšie geologické zistenia označujú za ešte väčšie prekvapenie, než očakávali.
BREAKING🔴
MASSIVE MINERAL DISCOVERY IN ARGENTINA SHAKES GLOBAL MINING INDUSTRYIn San Juan, Argentina, Lundin Mining and BHP have uncovered one of the world’s largest undeveloped reserves of copper, gold, and silver at the Filo del Sol and Josemaría projects.
The Vicuña… https://t.co/pDCRr4h8w7 pic.twitter.com/9QyH8AppFY
— Argentina’s Milei News 🇦🇷🤝🌎 (@ArgMilei) May 5, 2025
„Filo del Sol a celý región Vicuña majú potenciál stať sa svetovo významným ložiskom a základom pre ťažobný komplex globálneho významu,“ uviedol prezident spoločnosti Jack Lundin. Dodal, že ložisko ukrýva jadro s mimoriadne vysokou koncentráciou kovov, čo naznačuje ešte širšie možnosti ťažby, ako sa pôvodne predpokladalo.
Aj keď presná finančná hodnota ložiska zatiaľ zverejnená nebola, odhady odborníkov sa pohybujú v miliardách dolárov. Kovy ako zlato, striebro a meď majú rozsiahle využitie nielen v šperkárstve a investíciách, ale aj v moderných technológiách, od elektroniky až po letectvo.
Tieto cenné minerály vznikali milióny rokov v dôsledku geologických procesov, počas ktorých horúce minerálne roztoky prenikali puklinami v zemskom povrchu. Hoci ich znovuobjavenie znamená technologický a ekonomický potenciál, masívna ťažba by mohla vážne narušiť krehký ekosystém týchto izolovaných prírodných oblastí.