Nastane KONIEC len teóriám? Vedci možno objavili ZÁHADNÚ deviatku slnečnej sústavy

planéty ďalekohľad
Ilustračná fotografia. Zdroj: FREEPIK/stockgiu, Pexels/Lucas Pezeta
Reklama

Astronómovia identifikovali objekt, ktorý by mohol byť doposiaľ neobjavenou deviatou planétou našej sústavy. Nachádza sa ďaleko za Neptúnom a podľa vedcov spĺňa všetky kritériá, ktoré doteraz existovali len v teórii. Medzinárodný vedecký tím z Taiwanu, Japonska a Austrálie oznámil, že sa im podarilo objaviť silného kandidáta na tzv. Planétu Deväť.

Ide o hypotetické teleso, ktoré by podľa výpočtov malo byť príčinou zvláštnych gravitačných javov v Kuiperovom páse – oblasti plnej ľadových objektov za obežnou dráhou Neptúna. O objave informoval magazín Newsweek.

Dve staré misie, jeden nový objav

Vedci analyzovali dáta z dvoch starších infračervených vesmírnych misií – americkej sondy IRAS z roku 1983 a japonskej misie AKARI z rokov 2006 až 2007. Vďaka viac ako 20-ročnému časovému odstupu dokázali sledovať extrémne pomalý pohyb objektov, ktoré sa vo veľkej vzdialenosti od Slnka pohybujú len veľmi mierne.

„Očakáva sa, že Planéta Deväť sa bude pohybovať veľmi pomaly, práve kvôli jej veľkej vzdialenosti za obežnou dráhou Neptúna,“ uvádzajú autori v štúdii. Po dôkladnej analýze identifikovali 13 potenciálnych kandidátov, z ktorých napokon zostal len jeden vážny adept.

Výsledky výskumu boli tento mesiac zverejnené na preprintovom serveri arXiv a publikované v časopise Proceedings of the Astronomical Society of Australia. Vedci však upozorňujú, že je zatiaľ priskoro na definitívne závery. „Samotné pozorovania z IRAS a AKARI nestačia na presné určenie obežnej dráhy,“ dodávajú.

Záhada, ktorá pretrváva roky

Planéta Deväť je jednou z najväčších záhad modernej astronómie. Hypotézu o jej existencii predstavili už v roku 2016 vedci z Caltechu – Mike Brown a Konstantin Batygin. Tí sa domnievali, že za podivným zoskupovaním niektorých telies v Kuiperovom páse môže byť skrytý masívny objekt – možno jadro bývalej planéty, ktorú v mladosti Slnečnej sústavy gravitačne vyvrhlo do vzdialenej oblasti.

Podľa aktualizovanej teórie z roku 2021 by mohla byť až šesťkrát hmotnejšia než Zem a jeden obeh okolo Slnka by jej trval približne 7 400 rokov. Kvôli obrovskej vzdialenosti je extrémne chladná, vyžaruje veľmi málo svetla a bežné teleskopy ju doteraz nedokázali zachytiť.

Prielom v poznaní vesmíru?

Nový výskum však naznačuje, že by sa to mohlo čoskoro zmeniť. Ak sa podarí potvrdiť, že ide skutočne o deviatu planétu, pôjde o jeden z najvýznamnejších astronomických objavov posledných rokov – a zároveň o zásadný posun v chápaní štruktúry Slnečnej sústavy.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac