Ukrajinské vedenie po prvý raz jasne súhlasilo s konkrétnym návrhom na okamžité zastavenie bojov a vytvorenie demilitarizovanej zóny na fronte. Spojené štáty hovoria o historickom posune, no Rusko reaguje vyhýbavo a tvrdí, že o ničom oficiálnom nevie. V hre ostáva aj osud okupovaných území.
Ukrajina urobila zásadný krok: Prvý konkrétny návrh prímeria
Podľa splnomocnenca USA pre Ukrajinu Keitha Kelloga, ktorý vystúpil v rozhovore pre Fox News, je Kyjev pripravená dočasne ukončiť boje. Dohoda by sa mala týkať frontovej línie v jej aktuálnej podobe, pričom obidve strany – Ukrajina aj Rusko – by sa stiahli o 15 kilometrov. Tým by vznikol pás s celkovou šírkou 30 kilometrov, ktorý by sa dal monitorovať a overovať, či dochádza k porušeniam prímeria.
„V podstate povedali, že my ustúpime o 15 kilometrov a vy tiež o 15, čím získame zónu bez boja o šírke 30 kilometrov. Môžeme ju monitorovať a tak skutočne zistíme, či dôjde k porušeniu prímeria,“ uviedol Kellog.
USA ani Ukrajina neustúpia
V súvislosti s okupovanými oblasťami, ktoré Rusko ovládlo od začiatku invázie 24. februára 2022, Kellog zdôraznil, že Spojené štáty ich ani formálne, ani právne neuznávajú za ruské.
Pripomenul pritom historické paralely: „Po vzore Pobaltia alebo Nemecka by sa časom mohli vrátiť späť Ukrajine. My sme nikdy neuznali, že (Pobaltie) ovládol Sovietsky zväz. Povedali sme, že sa to časom zmení. Takúto rétoriku máme aj voči Ukrajincom. Po druhej svetovej vojne sa Nemecko chcelo zjednotiť. Nemci chceli mať vždy jednu krajinu. Nedosiahli to hneď, ale časom sa im to podarilo,“ priblížil.
Žiadne oficiálne návrhy, tvrdí Kremeľ
Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov reagoval na správy z Kyjeva opatrne. Pre ruskú agentúru TASS uviedol, že Rusko zatiaľ nezaznamenalo žiadnu oficiálnu iniciatívu zo strany Ukrajiny na vytvorenie demilitarizovaného pásma. „Kyjev v tejto veci nevydal žiadne verejné vyhlásenie,“ uviedol Peskov pre TASS, čím spochybnil, že by Moskva bola ochotná sa k dohode pripojiť.