fbpx

NATO vyzvalo Kosovo na deeskaláciu napätia so Srbskom

Reklama
JB 44 Zveèan - Na snímke z videa horiace policajné auto na ulici v meste Zveèan na severe Kosova 26. mája 2023. Srbský prezident Aleksandar Vuèiè nariadil v piatok srbským ozbrojeným silám zauja stav plnej bojovej pohotovosti a presunú sa bližšie k hraniciam s Kosovom. Reaguje na zrážky medzi demonštrantami a políciou v jednej z kosovských obcí. TASR informácie prevzala z agentúr Tanjung a Reuters. Dav ¾udí sa v piatok zhromaždil v kosovskom meste Zveèan a usiloval sa zabráni novozvolenému albánskemu starostovi vstúpi do priestorov svojho úradu, píše Reuters. Polícia použila na rozoznanie demonštrantov slzotvorný plyn. Na miesto prišli aj vojaci z misie KFOR, píše Tanjug. Poèas zrážok utrpeli zranenia štyria ¾udia a bolo podpálené jedno policajné vozidlo. Starosta sa pod¾a Reuters neskôr pomocou ozbrojeného sprievodu do svojho úradu dostal. FOTO TASR/AP IIn this image made from video, Kosovar police car burns in Zvecan, northern Kosovo Friday, May 26, 2023. Serbia put its troops on the border with Kosovo on the highest state of alert Friday following clashes between ethnic Serbs and Kosovo police that left more than a dozen injured on both sides. (AP Photo)

Zdroj foto: TASR

NATO v sobotu vyzvalo Kosovo, aby zmiernilo napätie so Srbskom. Urobilo tak deň po tom, ako srbské ozbrojené sily zaujali stav plnej bojovej pohotovosti a presunuli sa bližšie k hraniciam s Kosovom v reakcii na zrážky medzi demonštrantami a políciou v kosovských obciach. Informovala o tom agentúra Reuters.

Naliehavo žiadame orgány v Kosove, aby okamžite deeskalovali (napätie), a vyzývame všetky strany, aby situáciu vyriešili prostredníctvom dialógu,“ uviedla v príspevku na Twitteri hovorkyňa NATO Oana Lungescuová.

Hovorkyňa zároveň dodala, že vojenská mierová misia Severoatlantickej aliancie v Kosove (KFOR), ktorá pozostáva z približne 3,800 vojakov, bude situáciu pozorne sledovať.

K zrážkam v Kosove prišlo v piatok po tom, čo tamojšia vláda nasadila políciu na dosadenie novozvolených albánskych starostov do úradov v etnicky srbských oblastiach na severe krajiny. Davy demonštrantov sa dosadeniam snažili zabrániť. Kosovský premiér Albin Kurti postup polície pri sprevádzaní týchto starostov na úrady obhajoval.

Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, ale Belehrad ho stále pokladá za svoju provinciu. V Kosove žije približne 120.000 Srbov, mnohí z nich v štyroch severných okresoch, ktoré majú spoločnú hranicu so Srbskom. Etnickí Albánci tvoria viac ako 90 percent obyvateľstva Kosova, Srbi tvoria väčšinu len v severnej oblasti krajiny.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie