Doktori dodávajú, že poplatky súvisia s dôsledkami nedostatočného financovania zdravotníckeho sektora.
Návšteva ambulancie sa možno čoskoro predraží. Lekári argumentujú nutnosť zavádzania či zvyšovania poplatkov za úkony rastúcimi nákladmi na prevádzku zariadenia.
Lekári kompenzujú chýbajúce peniaze
Aj keď viaceré vlády sľubovali, že urobia poriadok v platbách u lekárov, nateraz k tomu nedošlo a pacienti si naďalej priplácajú za niektoré úkony podľa cenníka ambulancie, píšu tvnoviny.sk.
Doktori dodávajú, že poplatky súvisia s dôsledkami nedostatočného financovania zdravotníckeho sektora. Keďže ani ambulanciám sa nevyhýbajú rastúce ceny prenájmu priestorov, energií, ale tiež miezd alebo úverov. Peniaze, ktoré dostávajú od zdravotných poisťovní, im nepokryjú výdavky za vyšetrenia.
„Zdroje pre ambulantnú zdravotnú starostlivosť sú minimálne, skôr v mínusoch, hovorí Marián Šóth,“ prezident Asociácie súkromných lekárov.
Podľa Márie Lévyovej sa ceny za úkony nezvyšovali 20 rokov, čo si lekári kompenzujú vo forme ostatných poplatkov. „Sú za to napádaní, nie sú tie poplatky lege artis (v súlade so zákonom, pozn. red.),“ dodáva prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov.
Poplatky dvihne aj transakčná daň
Neustále doplácanie pacientov za neadekvátne financovanie zdravotníctva sľubuje roky riešiť vláda. Cenníky sa rozhodla podrobiť auditu, o ktorom sa zmienila aj v programovom vyhlásení vlády.
Audit začala ešte exministerka Zuzana Dolinková a výsledky mali byť k dispozícii minulý rok v lete. Rezort zdravotníctva ich však doposiaľ nepublikoval.
A kým nie sú známe výsledky auditu, ktoré by posúdili oprávnenosť cenníkov za úkony, lekári už teraz upozorňujú, že v niektorých prípadoch si pacienti budú musieť ešte priplatiť.
Od apríla im totiž náklady na činnosť ambulancie zdvihne aj zavedená transakčná daň, ktorú ako jediná krajina v Európe budeme používať.
„V prípade, že máme zabezpečiť chod týchto ambulancií, nie je iná možnosť, ako zvýšiť poplatky,“ dodáva Šóth.
Podľa hovorcu ministerstva zdravotníctva sa intenzívne zaoberajú situáciou v ambulantnom sektore. „Je rozpracovaných viacero opatrení, pretože túto oblasť považujeme za jednu z priorít,“ ozrejmil Andrej Wallner.
Rezort zdravotníctva hovorí o takzvanej reforme či katalógu výkonov. Aké budú výsledky auditu poplatkov a kedy sa dozvieme o ďalších riešeniach v súvislosti s cenníkmi u lekárov však ministerstvo nateraz neuviedlo.