Hoci slovenský pracovný trh aktuálne zažíva jedno z najlepších období vôbec, Národná banka Slovenska varuje pred niečím, čo znie ako ekonomický horor. Masívne prepúšťanie, výpadky v príjmoch, kolaps v automobilovom priemysle a dôchodkový systém na pokraji vyčerpania – to všetko sú scenáre, ktoré NBS považuje za reálne v blízkej budúcnosti. Najnovšia Správa o finančnej stabilite maľuje obraz, ktorý by nepotešil ani toho najväčšieho optimistu.
Národná banka Slovenska v správe modelovala dva varianty vývoja ekonomiky v prípade globálnych otrasov. Ten pesimistickejší predpokladá stratu až 230-tisíc pracovných miest do konca roka 2027. To by znamenalo najväčšie prepúšťanie v histórii samostatného Slovenska. Miera nezamestnanosti by sa mohla viac než zdvojnásobiť a dosiahnuť 11,5 %, čo by znamenalo zásadný zlom pre slovenský pracovný trh a životnú úroveň tisícok domácností.
Naša pýcha sa môže zmeniť na slabé miesto
Slovenský automobilový priemysel dlhé roky ťahal ekonomiku dopredu. No dnes sa práve táto závislosť ukazuje ako kriticky riziková. Obchodné vojny medzi USA a EÚ, ktoré by mohli viesť k clám vo výške až 25 %, by tvrdo zasiahli vývozné segmenty. Analytici varujú, že sektor výroby áut a ocele by mohol zažiť masívne prepúšťanie a výpadky v produkcii, čo by mohlo strhnúť so sebou aj desiatky dodávateľských reťazcov a menších firiem.
Sociálna poisťovňa už lapá po dychu
Kombinácia rastúcej nezamestnanosti a klesajúcich príjmov by bola ničivá aj pre Sociálnu poisťovňu. Inštitúcia, ktorá už dnes hospodári so stratou v miliardách eur, by musela čeliť dramatickému nárastu žiadostí o dávky. Zároveň by však prišla o podstatnú časť príjmov z poistného, keďže menej zamestnaných znamená aj menej príspevkov. Výsledkom by mohla byť hlboká kríza dôchodkového systému a ešte väčší tlak na štátny rozpočet.
Nízka nezamestnanosť skrýva temné vyhliadky
Na prvý pohľad to vyzerá idylicky – nezamestnanosť je aktuálne na historickom minime, iba 3,71 %. Ale práve tento kontrast robí predpovede NBS ešte hrozivejšími. Analytici upozorňujú, že ide o obdobie extrémnej ekonomickej neistoty. Slovensko je otvorená ekonomika, vysoko citlivá na globálne otrasy, a stačí jedna nečakaná vlna z vonku – napríklad obchodná vojna – a krehká rovnováha sa zrúti ako domček z karát.
Nezdravé verejné financie zvyšujú riziká
NBS zároveň bije na poplach aj kvôli stavu verejných financií. Ak sa nepodarí konsolidovať štátny rozpočet, Slovensko si bude musieť požičiavať za výrazne vyššie úroky. Zdraženie obsluhy štátneho dlhu by mohlo obmedziť schopnosť vlády pomáhať v krízových časoch a to práve vtedy, keď to ľudia najviac potrebujú. Ekonomika by tak mohla čeliť dvojitej rane: z trhu aj zo štátnej kasy.
Slovenský export visí na nitkách zahraničného dopytu
Zásadným rizikom pre Slovensko je jeho extrémna závislosť od zahraničného dopytu. Ak sa investori zľaknú, ak sa spotrebitelia v Nemecku alebo USA stiahnu, slovenský priemysel to pocíti okamžite. Vysoká koncentrácia na automobilový sektor, nedostatočná diverzifikácia a narušené dodávateľské reťazce môžu spustiť lavínu, ktorú už nebude možné zastaviť. Pre mužov, ktorí si zakladajú na stabilnom príjme, podnikaní alebo investíciách, sú tieto signály výstrahou, ktorú netreba podceniť.