fbpx

Nebezpečný kliešť číha vonku na psov. Veterinári evidujú prvé prípady babeziózy

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Prechádzka v prírode nemusí pre vášho štvornohého miláčika dopadnúť dobre. V tomto období sa totiž zvyšuje výskyt ochorenia, ktoré prenáša jeden druh živočícha.

Pri venčení vášho miláčika by ste mali byť obozretní, pretože sa to môže skončiť návštevou veterinára. Kliniky najnovšie evidujú prvé prípady takzvanej babeziózy. Ide o ochorenie, ktoré prenáša kliešť pijak lužný. Ten je citlivý na vyššie teploty a prebúdza sa práve koncom leta, píše STVR.

Prvý prípad babeziózy na našom území zaznamenali veterinári pred vyše 20 rokmi. Odvtedy sa výskyt infikovaných kliešťov rozšíril na územie celého Slovenska. Pre psov predstavuje veľkú hrozbu, ale človek sa nakaziť nemôže.

“Kým na východnom Slovensku je infikovanosť týchto kliešťov pijakov okolo 15 percent, na južnom Slovensku je to okolo dvoch-troch percent a na západnom Slovensku je to takmer nulové,” priblížil parazitológ Branislav Peťko.

“Keď je dobrá sezóna, tak za ten mesiac to vie byť kľudne aj 20-30 psíkov,” skonštatovala klinická lekárka UVLF Košice Simona Grelová.

Pri babezióze ide o krvné ochorenie psov, ktoré spôsobujú parazity. Tie sa dostanú do krvi a pomaličky rozkladajú červené krvinky. Všímaví majitelia zistia, že niečo nie je so štvornohým miláčikom v poriadku, na základe niekoľkých znakov.

“Najšpecifickejšie pre tú babéziu je tmavý moč. Ale ešte predtým, než k tomu vôbec dôjde, tak zvýšená teplota. To znamená, že ten psík je apatický, nechce sa mu chodiť, väčšinou potom nechcú ani papať, nechcú ani piť,” vysvetľuje Simona Grelová.

“Pes trpí najprv anémiou, potom žltačkou a ak sa nelieči, tak psík potom hynie,” pokračuje Branislav Peťko.

Úspech v liečbe babeziózy tkvie v čase. To znamená, že majiteľ musí navštíviť veterinárneho lekára okamžite, čo spozoruje tieto príznaky.

“Ak už hovoríme o tých štádiách kedy to zvieratko nie je na tom klinicky až tak veľmi dobre, tak samozrejme tam už potom prichádza na rad aj taká stabilizačná symptomatická terapia, plus potom tá špecifická terapia na babeziózu,” dodala Grelová.

Prevenciou proti tomuto ochoreniu sú napríklad antiparazitárne obojky, spreje alebo tabletky. Podľa veterinárov sa psov pred kliešťami odporúča chrániť po celý rok.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie