To, čo by mohlo znieť ako scenár napínavého špionážneho trileru, sa odohralo v skutočnom živote. Ruskí agenti využívali populárne videá Cristiana Ronalda na YouTube na šifrovanú komunikáciu so svojimi nadriadenými v Moskve.
Táto bizarná metóda sa odhalila, keď sa ukázalo, že nenápadný manželský pár žijúci v Nemecku bol v skutočnosti dlhoročnými ruskými špiónmi. Andreas a Heidrun Anschlagovci sa usadili v nemeckom Marburgu, malom mestečku neďaleko Frankfurtu. Navonok pôsobili ako úplne obyčajná rodina zo strednej triedy. Andreas pracoval ako automobilový inžinier a Heidrun sa starala o ich dcéru. Tvárili sa ako Rakúšania s juhoamerickými koreňmi a nič nenasvedčovalo tomu, že ich skutočný život je plný tajných operácií.
Podľa miestneho novinára Miku Beustera bolo ich správanie úplne nenápadné: „Nikto by si nevšimol nič podozrivé. Žili ako bežná rodina, mali priateľov, zapájali sa do komunitného života.“ V skutočnosti však boli viac ako dve desaťročia v službách Kremľa. Pracovali pre ruskú spravodajskú službu a podávali informácie o dianí v NATO, EÚ a OSN. Za svoju činnosť dostávali približne 95 000 eur ročne.
Od klasických metód k digitálnej špionáži
V začiatkoch ich špionážnej kariéry používali klasické metódy – tajné úkryty na odovzdávanie informácií, USB kľúče so šifrovanými správami a rádiové vysielanie. S príchodom internetu však prešli na moderné spôsoby komunikácie. Ich najväčšou inováciou bolo využívanie sekcií komentárov pod YouTube videami na posielanie tajných kódovaných správ.
Ronaldo ako nevedomý posol tajných kódov
V roku 2011 si Andreas a Heidrun vytvorili YouTube účet s názvom @Aplenkuh1, čo v preklade znamená Alpská krava 1. V tom istom období si ruská rozviedka otvorila kanál pod menom @cristanofootballer. Ich komunikácia prebiehala pod videami Cristiana Ronalda, kde zdanlivo nevinné komentáre obsahovali skryté šifrované správy.
Podľa bývalého bezpečnostného analytika BBC Gordona Coreru sa správy šifrovali pomocou špeciálnej interpunkcie, ktorá skrývala číselné kódy. Takto mohla vyzerať bežná výmena:
Účet špióna: „Skvelé video, naozaj krásna pieseň.“
Účet SVR: „Beží a hrá ako diabol.“
Tieto správy obsahovali skryté čísla, ktoré zodpovedali vopred dohodnutým heslám. Šlo o digitálnu obdobu starých číselných staníc – krátkovlnných vysielačov, ktoré sa v špionáži používali už desaťročia.
Dramatické zatknutie
Nemecké tajné služby sledovali Anschlagovcov niekoľko mesiacov. V októbri 2011 sa rozhodli konať. Špeciálna jednotka vtrhla do ich domu práve vo chvíli, keď Heidrun prijímala šifrované vysielanie. Prekvapenie bolo také veľké, že spadla zo stoličky a neúmyselne vytrhla kábel pripojenia.
Po zadržaní nasledoval súd, ktorý sa skončil v júli 2013. Andreas dostal trest odňatia slobody na šesť a pol roka, zatiaľ čo Heidrun si mala odsedieť päť a pol roka. Ich kontakt na holandskom ministerstve zahraničných vecí, ktorý im dodával citlivé informácie, dostal až 12 rokov väzenia.
Návrat do Ruska
Aj keď sa zdalo, že ich špionážna kariéra definitívne skončila, nebolo tomu tak. Koncom roka 2015 boli Anschlagovci predčasne prepustení a deportovaní do Ruska. Ich skutočné mená dodnes zostávajú záhadou a mnohí odborníci predpokladajú, že v Kremli stále pracujú v nejakej kapacite pre ruské tajné služby.
Táto kauza odhalila, ako sa tradičné špionážne metódy prispôsobili modernému digitálnemu svetu. Ronaldo možno nikdy netušil, že jeho popularita poslúži ako nástroj na prenos špionážnych kódov, no tento prípad ukazuje, že svet špionáže nepozná hranice a kreatívne spôsoby komunikácie môžu byť doslova na očiach celého sveta.