fbpx

Nečakaný scenár plavby šampionátovými vodami. Zrážali nás chýbajúce elementy v hre

Reklama
Na snímke tréner hokejistov Slovenska Craig Ramsay po návrate z majstrovstiev sveta v lotyšskej Rige 24. mája 2023 v Bratislave. Na 86. svetovom šampionáte obsadili slovenskí hokejisti koneèné 9. miesto, èím vyrovnali umiestnenie z MS 2018 v Dánsku a domácich 2019 v Bratislave a Košiciach. FOTO TASR - Jaroslav Novák *** Local Caption *** 86. majstrovstvá sveta v ¾adovom hokeji
Zdroj foto: TARS

Nikto si podobný scenár nevedel pripustiť. Slovenskí reprezentanti totižto nepostúpili do štvrťfinále na MS. Žiaľ pre nás, už pred posledným skupinovým zápasom s Nórskom sme nemali situáciu nemali vo vlastných rukách a tá sa napokon vyvinula v náš neprospech. Na úkor našich hráčov postúpili do vyraďovacej fázy hokejisti domáceho Lotyšska, ktorí včera, mimochodom, šokovali favorizovaných Švédov a vyhrali nad nimi 3:1.

Dobrý začiatok, postupne strmhlav nadol…

V B- skupine sme neodohrali vyslovene zlé zápasy, 11 získaných bodov sa však v konečnom účtovaní ukázalo ako nepostačujúcich. V prvom zápase, v derby s Českom (2:3), sme odohrali veľmi náročnú prvú tretinu, v ktorej sme inkasovali trikrát. To nás stalo zápas. A potom sme síce pridali, bolo to práve úvodné dejstvo, v ktorom sme si nechali ujsť zápas pomedzi prsty. S Českom sa dozaista dalo bodovať. Krvopotné tri body sme napokon vydreli až proti Lotyšsku (2:1) po góle Mareka Hrivíka 10 minút pred koncom. Výrazne nás v tom zápase podržal brankár Stanislav Škorvánek a dnes už vieme, že sme získali 3 cenné body s domácim výberom, ktorý má momentálne štatút semifinalistu.

Hrdinsky sme sa prekonávali proti Kanade (1:2 sn). Proti javorovým listom sme to skutočne odbojovali, odkorčulovali, odzrážali sa a čo prešlo, to pochytal v zápase fantastický debutant na šampionátovom fóre Samuel Hlavaj. Na našu škodu sme v zápase nevyužili možno stopercentný prístup zámorských hráčov, blízko k bodu navyše sme mali v samostatných nájazdoch, kde nás dlho držal v hre spomínaný Hlavaj. No beztak sme získali cenný bod. No v ďalšom zápase, proti Švajčiarom, to už také svetoborné nebolo, lež sme tvrdo prepadli. Držali sme sa ešte ako – tak prvú tretinu, no po nej nás prešiel, ako sme písali, valec súpera a my sme jednoducho nemali nárok. Nebyť brankára Hlavaja, dostali by sme zrejme väčšiu porciu gólov, takto sme prehrali „iba“ 2:4.

Absolútne sme vybuchli v zápase proti Kazachstanu. Vyzeralo to opäť sľubne, v bránke s Hlavajom sme prvú tretinu vyhrali 1:0, no absolútne sme nezvládli prostrednú časť hry v Riga Aréne, v ktorej sme inkasovali 3 góly. Prepadávali sme, boli sme rozvláčni, nesústredení a nedisciplinovaní. Darmo, že sme zápas po Regendovom presnom zásahu vyrovnali aspoň na 3:3, keď sme „padli“ po nájazdoch. Tieto dva body, nám opäť v konečnom zúčtovaní v utorok večer chýbali. Tento zápas bol nebývalé fiasko a zlyhanie, aké si tím v našej situácii jednoducho nemohol dovoliť.

Proti Slovinsku, v zápase, ktorý bol povinnou jazdou, to bolo opäť trápenie (1:0). Hrali sme pomaly, nevedeli sme sa poriadne presadiť v útočnej fáze a v záverečnej tretine nás nad hladinou výsledkového ponoru držal len brankár Stanislav Škorvánek, ktorý si napokon vychytal prvé šampionátové čisté konto. Aj keď v úplnom závere, 13 sekúnd pred koncom s nami hrali všetci svätí… Proti Nórsku to bol potom jednoduchší zápas, aký sme si predstavovali. Nóri totižto v pondelok večer zdolali Kanadu po samostatných nájazdoch, hrali skvelo. Čo však už proti nám úplne neplatilo a využili sme únavu v súperových nohách a v prvej tretine sme po zásahoch Hrivíka, Cehlárika a Lantošiho viedli 3:0. Neskôr sme síce inkasovali, náš výkon nebol už taký prierazný a presvedčivý, no našli sme cestu k víťazstvu a vyhrali sme 4:1.

Žiaľ, o štvrťfinále sme sa obrali sami, nezvládnutím primárne zápasu s Kazachstanom. Plus ďalší bodík navyše by potešil, pretože domáci Lotyši v Riga Aréne ukázali, že sa dalo postúpiť aj z 3. miesta B- skupiny a potom možno šokovať. Ešte raz – žiaľ…

Nechýbal charakter, skôr disciplína na ľade

Žiadnemu hráčovi, či mužstvu ako celku nemožno vyčítať, že by nechcel, nebojoval, nedal tam všetko. Na naše pomery nám však nefungovalo viacero aspektov v hre. Pred šampionátom sme vo veľkom počúvali, že našou slabinou budú brankári a obrana. Ukázal sa však pravý opak- obaja brankári Hlavaj a hlavne Škorvánek ukázali vysokú kvalitu prevedenia svojich výkonov. Bárs čo boli z našej extraligy, dokázali si fantasticky so situáciou poradiť. Vôbec neprepadli. Škorvánek, michalovský hrdina z play- off mal viac ako 95% úspešnosť zákrokov, čo je vskutku fantastické číslo. Na MS inkasoval len 5 gólov, z toho hneď tri v prvej tretine proti Česku. Inak chytal neskutočne spoľahlivo, isto, bez zvýšeného stresu ako nováčik na tomto fóre. Podobné hodnotenie si pýta Samuel Hlavaj. Bol to muž s veľkým otáznikom. V Slovane Bratislava počas sezóny často plnil úlohu tímovej dvojky, no ukázal, prečo na neho ukázala prstom česká Plzeň. Vysoký, no napriek tomu pohyblivý a moderný brankár žiaril hlavne proti Kanade a dobre zachytal aj proti Švajčiarsku. Jeho percento úspešnosti nad 93% je taktiež výborné a svedčí.

Za výkonmi brankárov niekedy viac a niekedy menej zaostávala obrana. Samozrejme, chýbali v nej mená ako Fehervári, Gernát, Marinčin či Čerešnák, no nie vždy sme sa o ňu mohli oprieť. Výborne začal Patrik Koch, svoj štandard si odohral Mislav Rosandič, ku Kňažkovi sa výbornými výkonmi od 3. zápasu pridal supertalentovaný Šimon Nemec, no obrana nebola našou výkladnou skriňou. Často to boli brankári, ktorí za ňu hasili požiar.

Výrazne sklamal podľa nášho mienenia útok. V ňom sme nenašli povestné strelca/strelcov, hráčov, ktorí by náš potiahli v náročných chvíľach k víťazstvu. Marek Hrivík má bilanciu 2- 4, bodovo produktívny bol aj Peter Cehlárik, no padnúť do bránky to nechcelo Liborovi Hudáčkovi a celkovo viacerým hráčom Ramseyho družiny. Aj kvôli faktu, ktorý spomínal samotný Craig Ramsay a jeho asistenti Podkonický s Pardavým – málo strieľame. V niektorých situáciách sme akcie zbytočne šperkovali do prihrávok, hľadali sme lepšie postavených spoluhráčov namiesto priamej, tvrdej a razantnej streľby. Žiaľ, je to náš neduh a momentálne nemáme strelcov ako Hossa, Bondra, Šatan či Pálffy, ktorí sa to nebáli v kľúčových momentoch zobrať na seba, uspeli a v konečnom účtovaní tým mužstvu pomohli. Súčasné mužstvo dalo z hry v priemere 2 góly na zápas, čo v hokeji nie je málo, no nie je to číslo, ktorým možno konkurovať ostatným vyspelejším mužstvám.

Kde sme úplne vyhoreli? V disciplíne! Boli sme najtrestanejšie mužstvo na turnaji, čo nikdy nechcete, pretože plynú z toho vylúčenia, ktoré odoberajú mužstvu energiu. Súperovi dávajú veľa výhod, ako skórovať. Bohužiaľ, naša disciplína bola žalostná, nevyhli sme sa ani dvom vyšším trestom (Rosandič, Hudáček) a celkovo sme sa početne nechávali úplne zbytočne vylučovať. Mužstvo to zrážalo k zemi. Jednoducho, toto sme na tomto turnaji chceli vidieť od našich hráčov najmenej, lebo na takomto fóre sú často presilovky a oslabenia alfou a omegou.

Fakt, že sme nepostúpili neteší slovenského hokejového fanúšika. Šampionátovými vodami sme sa plavili niekedy viac, niekedy menej úspešne a nakoniec sme si sami sebe napísali nepostupový scenár. Viniť za to môžeme iba seba, nepozerajúc sa na to, že nám v poslednom hracom dni základných skupín mohli pomôcť Švajčiari výhrou v riadnom hracom čase nad domácim Lotyšskom. Jednoducho to tentoraz nevyšlo, aj keď si nemyslíme, že toto je strop súčasného mužstva. Jednoducho sme len pykali na dva nezvládnuté zápasy, chýbajúcu disciplínu a ofenzívnu prieraznosť a rozhodnosť. Naše mužstvo má však veľa talentu a potenciálu na to, aby bolo v ďalších rokoch úspešnejšie. Či to bude s Craigom Ramseym alebo s niekým iným na lavičke, to sa dozvieme čoskoro. Platí však, že tento šampionát v Rige nám veľmi nevyšiel a z potenciálu a možností mužstva sme mohli vytĺcť minimálne štvrťfinálovú účasť. Ktorá nám ušla, opakujeme, vlastným pričinením a nezvládnutím zverených zápasových úloh.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie