​Nefungujú vlaky, mobily, semafory. Masívny výpadok ochromil tieto európske krajiny, majú TECHNICKÝ KOLAPS

Foto: pixabay.com, freepik.com
Reklama

V pondelok 28. apríla zasiahla Pyrenejský polostrov rozsiahla porucha elektrickej siete, ktorá spôsobila výpadok prúdu v Španielsku, Portugalsku a častiach juhozápadného Francúzska. Milióny ľudí zostali bez elektriny, nefungovali semafory, metro, vlaky, bankomaty ani mobilné siete.

Podľa španielskeho prevádzkovateľa siete Red Eléctrica de España (REE) došlo k poklesu výkonu o 15 GW v priebehu piatich sekúnd, čo predstavuje približne 60 % národného dopytu, informuje web reccessary.com.

Atmosférický jav alebo technická porucha?

Presná príčina výpadku zostáva nejasná. Portugalský prevádzkovateľ siete REN pôvodne pripisoval výpadok zriedkavému atmosférickému javu spôsobenému extrémnymi teplotnými výkyvmi v Španielsku, čo viedlo k „anomálnym osciláciám“ vo vysokonapäťových vedeniach .

Neskôr však túto teóriu stiahol. Španielska meteorologická agentúra AEMET poprela výskyt akýchkoľvek neobvyklých meteorologických javov v danom čase.​

Red Eléctrica uviedla, že výpadok spôsobili dve takmer súčasné odpojenia v juhozápadnej časti krajiny, čo viedlo k destabilizácii siete . Hoci sa objavili špekulácie o možnom kybernetickom útoku, úrady túto možnosť zatiaľ vylúčili.​

Dopady na každodenný život

Výpadok paralyzoval verejnú dopravu: vlaky a metro sa zastavili, čo viedlo k evakuácii približne 35 000 cestujúcich . Letiská fungovali na záložných generátoroch, čo spôsobilo meškania letov. V Lisabone boli terminály uzavreté a cestujúci čakali na informácie o letoch.

Nemocnice prešli na núdzové napájanie, no niektoré plánované zákroky museli byť odložené. Obchody, banky a supermarkety boli zatvorené alebo fungovali obmedzene.

Ľudia nakupovali potraviny, vodu, baterky a sviečky. V niektorých oblastiach došlo k panickému nakupovaniu základných potrieb.​

Tragické následky

Výpadok si vyžiadal v Španielsku najmenej sedem obetí. V Taboadela zomrela trojčlenná rodina na otravu oxidom uhoľnatým z generátora.

Vo Valencii zomrela žena závislá na kyslíkovom prístroji a v Madride žena zahynula pri požiari spôsobenom sviečkou. Záchranné služby zaznamenali viacero prípadov otravy oxidom uhoľnatým, najmä v Katalánsku.​

Obnova a reakcia úradov

Obnova elektrickej energie začala v neskorých popoludňajších hodinách a trvala niekoľko hodín. V Portugalsku bola sieť plne obnovená do 29. apríla .

Španielsky premiér Pedro Sánchez zvolal mimoriadne zasadnutie Národnej bezpečnostnej rady a vyzval na dôkladné vyšetrenie príčin výpadku.

Portugalská vláda vyhlásila energetickú krízu a plánuje požiadať Európsku úniu o audit postihnutých elektrických systémov.

Výzvy pre budúcnosť

Odhaduje sa, že výpadok spôsobil ekonomické straty vo výške až 4,5 miliardy eur . Experti upozorňujú na potrebu modernizácie elektrických sietí, najmä v súvislosti s rastúcim podielom obnoviteľných zdrojov energie, ktoré môžu prispieť k nestabilite siete.

Investície do technológií ako sú batériové úložiská a stabilizačné nástroje sú kľúčové pre zabezpečenie spoľahlivosti dodávok elektriny v budúcnosti.​

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia