Nemecká spoločnosť HyImpulse v piatok úspešne otestovala nosnú vesmírnu raketu na vynášanie komerčných satelitov do vesmíru. Raketa ako palivo využíva parafín a tekutý kyslík. Informuje nemecký portál Tagesshau.de.
Išlo pravdepodobne o prvý čisto súkromne financovaný štart rakety z Nemecka: raketu poháňanú parafínom vyvinula súkromná spoločnosť HyImpulse. Sídli v Neuenstadt am Kocher, neďaleko Heilbronnu (Bádensko-Württembersko). 65 zamestnancov spoločnosti vyvinulo parafínovo-kyslíkový hybridný pohon. Testovací let 2,5-tonovej a 12,5 metra dlhej rakety s označením SR75 prebehol v piatok na odpaľovacej rampe Koonibba na juhu Austrálie o 7.00 h SELČ.
Raketa dokáže do výšky 250 kilometrov vyniesť náklad s hmotnosťou do 250 kilogramov. Ako palivo využíva tekutý kyslík a parafín, ktorý sa používa na výrobu sviečok. Parafín je lacnejšou a bezpečnejšou alternatívou raketového paliva schopnou znížiť náklady na prepravu až o 50 percent, uvádza HyImpulse.
Parafínová raketa ešte nebola testovaná vo vesmíre
Raketa odštartovala na opačnom konci sveta. HyImpulse odpálil svoju raketu z austrálskeho testovacieho miesta rakiet Koonibba v piatok ráno európskeho času. Plánovaná bola maximálna výška 60 kilometrov.
We will be attempting to launch the SR75-1 ‚Light this Candle!‘ mission from the Koonibba Test Range tomorrow Friday 3 May from 1430 (ACST)!
To view the launch travel to the Koonibba township.
The launch is subject to weather and may be delayed or scrubbed on the day. pic.twitter.com/xJiOopzK9n— Southern Launch (@SouthernLaunch) May 2, 2024
Podľa spoločnosti potrvá, kým sa údaje vyhodnotia. Až potom sa dá povedať, či sa podarilo dosiahnuť plánovanú výšku 60 kilometrov. Limit do vesmíru na 100 kilometrov bude prekročený až pri neskorších letoch. Štart rakety bol kvôli počasiu niekoľkokrát odložený. Informuje portál Welt.de.
„Chceme týmto (projektom) ukázať možnosti Nemecka a neustále zlepšovanie možností Európy cestovať do vesmíru,“ vyhlásil Mario Kobald, výkonný riaditeľ spoločnosti HyImpulse. Projekt bol financovaný zo súkromných zdrojov s čiastočnou podporou z verejných financií.
Takto funguje voskový pohon sviečky
V tele rakety je blok pevného parafínu. Ten je posiaty mnohými dierami. Cez tieto otvory prechádza tekutý kyslík. Tieto dve látky spolu reagujú. Výsledný horúci plyn poháňa raketu.
Sviečková vosková raketa má aj nevýhody
Blok na tuhé palivo však nikdy nehorí úplne rovnomerne. To môže spôsobiť, že raketa začne počas letu vibrovať, čo ju môže poškodiť a dokonca zničiť. Veľmi rýchle vypnutie a opätovné zapálenie hybridnej rakety za letu tiež nie je také jednoduché – táto schopnosť je však potrebná pri dosahovaní presne definovaných rýchlostí, aby bolo možné vyniesť kozmickú loď na presne definované dráhy.
Výhodou technológie sviečkového vosku je jej nízka cena. Navyše riziko výbuchu rakety je nulové. Počas niekoľkých posledných týždňov sa ho podarilo bezpečne prepraviť z Neuenstadtu pri Heilbronne do Austrálie loďou v naloženom stave.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)