fbpx

Nemecké systémy Patriot zo SR posilnia ochranu samitu NATO vo Vilniuse

Reklama
WA 35 archív Schwesing - Na archívnej snímke zo 17. marca 2022 protivzdušný raketový systém Patriot nemeckej armády sa nachádza na vojenskom letisku vojenského letiska v Schwesingu, spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko na severe Nemecka. Nemecko dodalo Ukrajine protivzdušný raketový systém Patriot, ktorý jej pris¾úbilo na obranu proti ruským útokom. Vyplýva to z nového zoznamu nemeckej vojenskej pomoci Kyjevu. TASR informácie prevzala v stredu od agentúry DPA a stanice CNN. FOTO TASR/DPA ARCHIV - 17.03.2022, Schleswig-Holstein, Schwesing: Ein gefechtsbereites Flugabwehrraketensystem vom Typ «Patriot» des Flugabwehrraketengeschwaders 1 der Bundeswehr steht auf dem Flugfeld des Militärflughafens. (Illustration zu dpa «Deutschlands Flugabwehrsystem Patriot in Ukraine») Foto: Axel Heimken/dpa +++ dpa-Bildfunk +++

Zdroj foto: TASR

Dve batérie nemeckého systému Patriot, ktoré v súčasnosti pôsobia na Slovensku, sa budú podieľať na ochrane samitu NATO vo Vilniuse.

Rezort ozrejmil, že ide o vopred konzultované rozhodnutie, ktoré padlo na základe efektivity využitia spojeneckých systémov tam, kde sú aktuálne najviac potrebné. „Litva totiž nedisponuje vlastnými kapacitami na splnenie takejto úlohy a na jej území nepôsobia iné členské krajiny NATO v takej miere ako pri ochrane Slovenska,“ vysvetlilo MO.

Minister obrany Martin Sklenár podotkol, že preskupovanie techniky je prirodzenou súčasťou vývoja a zodpovedného vyhodnotenia bezpečnostnej situácie. „Rovnako ako bola na jar minulého roka spojencami výrazne a najmä urýchlene posilnená ochrana vzdušného priestoru Slovenska, je v súčasnosti aktuálnou potreba nasadiť spojenecké systémy vo Vilniuse. Platí, že Aliancia garantuje a reálne zabezpečuje obranu každého centimetra spojeneckého územia a všetkých jej občanov,“ vysvetlil.

Ako ďalej zdôraznil, zabezpečenie ochrany slovenského vzdušného priestoru ostáva prioritou. „Okrem existujúcich slovenských prostriedkov tu bude naďalej pôsobiť aj taliansky systém SAMP/T, ako aj prostriedky protivzdušnej obrany Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Lešti,“ uviedol. Dodal, že v priebehu niekoľkých týždňov na Slovensko dorazí aj systém MANTIS, ktorý krajine daruje práve Nemecko, a ktorý bude chrániť infraštruktúru na východe krajiny. „Rezort obrany ďalej aktívne rokuje so spojencami a partnermi aj o ďalších možnostiach posilnenia kapacít na ochranu vzdušného priestoru,“ doplnil Sklenár.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie