Nemecko: Parlament schválil reformu, ktorá má prilákať kvalifikovaných migrantov

Na archívnej snímke z 3. marca 2023 prázdna rokovacia sála dolnej komory nemeckého parlamentu, Spolkového snemu (Bundestag) v Berlíne. Počet poslanecov v Bundestagu sa po nasledujúcich voľbách zníži zo súčasných 736 na 630. Informovala o tom v nedeľu 12. marca 2023 tlačová agentúra DPA. Na plánovanej zmene sa dohodli parlamentné skupiny troch strán vládnej koalície - Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), Zelených a Slobodnej demokratickej strany (FDP). FOTO TASR/DPA
Reklama

Nemecký parlament Bundestag v piatok schválil reformu imigračného zákona, na základe ktorého má Nemecko prilákať viac kvalifikovaných pracovníkov z krajín mimo Európskej únie ako riešenie starnutia populácie a nedostatku odbornej pracovnej sily. Podľa expertov Nemecko potrebuje každý rok okolo 400.000 kvalifikovaných migrantov. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Podľa vzoru systémov používaných v krajinách ako Kanada schválená reforma predpokladá vytvorenie bodovacieho systému, ktorý zohľadní odbornú prax pracovníkov a ďalšie faktory. Zároveň uľahčí vstup špecialistom informačných technológií, ktorí síce nemajú univerzitné vzdelanie, ale sú inak kvalifikovaní.

Žiadatelia o azyl, ktorí do Nemecka prišli pred 29. marcom, majú kvalifikáciu a aj pracovnú ponuku, môžu získať povolenie na pobyt ako pracovníci, ak stiahnu svoju žiadosť o azyl. Inak by museli krajinu opustiť a znovu požiadať o pracovné povolenie. Vysoko kvalifikovaní pracovníci si budú môcť priviesť viac príbuzných v prípade, že ich budú vedieť finančne podporiť.

„Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily sa považuje za jednu z najväčších prekážok hospodárskeho rastu v Nemecku a kvalifikovaní pracovníci chýbajú všade,“ povedala nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová, podľa ktorej je prijatý zákon obrovským krokom pre budúcnosť krajiny.

Poslankyňa Andrea Lindholzová z opozičnej Kresťanskosociálnej únie v Bavorsku (CSU) tvrdí, že vďaka tomuto zákonu do Nemecka prídu predovšetkým nízkokvalifikovaní ľudia, pretože znižuje požiadavky na znalosť nemeckého jazyka. Zároveň podľa nej umožňuje zostať v Nemecku migrantom, ktorí by mali odísť. Lindholzová dodáva, že vláda „vytvára nové stimuly pre nelegálnu migráciu“.

Spolkový úrad práce začiatkom mesiaca na základe výsledkov ročnej analýzy skonštatoval, že v 200 zo zhruba 1200 profesií zaznamenali v minulom roku nedostatok pracovníkov. V roku 2021 mali nedostatok zamestnancov v 148 profesiách. Na zoznam medziročne pribudli pozície, ako vodič autobusu, hotelový personál či robotník v kovovýrobe.

Nemecko má problém obsadiť pracovné pozície aj v oblasti ošetrovateľskej starostlivosti a starostlivosti o deti, v stavebníctve a pri automobilových technológiách. Vyhľadávaní sú aj vodiči nákladných vozidiel, architekti, farmaceuti či odborníci na IT.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia