Ukrajina čelí čoraz intenzívnejšiemu nátlaku zo strany Ruska, ktoré zvolilo novú, mimoriadne nebezpečnú formu vedenia vojny. Kombinované letecké útoky spájajúce stovky bezpilotných lietadiel, riadené strely a balistické rakety predstavujú vážnu výzvu pre ukrajinský systém protivzdušnej obrany. Masívny počet dronov spôsobuje jej zahltenie, čo vedie k tomu, že niektoré z nich prenikajú až k cieľom.
Najväčšiu hrozbu však predstavujú najmä presne navádzané strely a balistické rakety, ktoré sa zameriavajú na strategickú infraštruktúru – vrátane vojenských objektov, energetických uzlov a zbrojárskeho sektora. Odborníci upozorňujú, že ak sa tento vývoj nezastaví, Ukrajine môže hroziť kolaps obranných kapacít a prekročenie hranice, po ktorej už nebude možný návrat do pôvodného stavu.
Nemecký generál Christian Freuding, ktorý vedie tím zodpovedný za podporu Ukrajiny na nemeckom ministerstve obrany, upozorňuje na možnosť masívneho ruského útoku. Podľa jeho slov sa Moskva môže pripravovať na operáciu, ktorá by mohla zahŕňať až 2 000 dronov vypustených súčasne, spolu s balistickými a riadenými strelami.

„Ak by došlo k takto rozsiahlemu útoku, ukrajinská protivzdušná obrana by bola vo veľkých problémoch – a nepomohli by ani systémy Patriot,“ vyhlásil Freuding v podcaste Nachgefragt.
Ako dodal, tieto americké obranné systémy sú mimoriadne drahé, a preto nie sú vhodné na ničenie lacných dronov ako sú ruské Geran-2, ktoré sú kópiami iránskych bezpilotných strojov Šahíd. Zatiaľ čo cena jedného takéhoto dronu sa pohybuje medzi 30- až 50-tisíc dolármi, jedna raketa pre systém Patriot môže stáť až päť miliónov dolárov. Navyše, výroba týchto rakiet je limitovaná a ročne sa ich vyrobí len niekoľko stoviek. V praxi to znamená, že Ukrajina ich pravdepodobne nevyužíva na obranu proti dronom.
Moskve pomáha Peking
Situáciu ďalej komplikuje zmena ruskej taktiky – drony často operujú vo väčšej výške, čo sťažuje ich elimináciu mobilnými jednotkami. Generál Freuding upozornil, že je nevyhnutné nájsť ekonomickejšiu alternatívu, pričom ideálne náklady na zostrelenie jedného cieľa by sa mali pohybovať medzi 2 000 až 4 000 eurami.
Zároveň zdôraznil význam včasného zachytenia nepriateľských útokov, čo by Ukrajine umožnilo rýchlejšie reagovať. Podľa odborníkov by bolo vhodné investovať do elektronického rušenia, ktoré je už teraz schopné zneškodniť približne polovicu dronov. Efektívne sú aj systémy ako Gepard, avšak ich počet na Ukrajine zostáva nízky.
Freuding zároveň upozornil, že Rusko masívne zvyšuje svoje výrobné kapacity a čoskoro môže disponovať schopnosťou uskutočňovať nočné útoky s tisíckami dronov. Na rozbehnutie tejto výroby významne prispieva aj Čína, ktorá podľa generála presmerovala dodávky komponentov potrebných na výrobu bezpilotných lietadiel výlučne do Ruska.
„Čínska produkcia súčiastok je v súčasnosti prakticky určená výhradne pre ruský trh, zatiaľ čo Ukrajina a jej spojenci sú z neho prakticky vylúčení,“ skonštatoval Freuding.
Riešením by mohli byť údery na Rusko
Ako možné riešenie spomína generál aj ukrajinské preventívne zásahy na ruskom území – cielené útoky na lietadlá, letiská či objekty ruského obranného priemyslu. Aj preto Nemecko spolupracuje s Ukrajinou na vývoji rakiet s dlhým doletom, ktoré budú schopné zasiahnuť ciele hlboko v ruskom tyle. Prvé dodávky týchto zbraní sa očakávajú už koncom júla.
„Ukrajina potrebuje prostriedky, ktoré dokážu zasiahnuť veliteľské centrá, sklady munície, letiská či samotné lietadlá na ruskej strane,“ vysvetlil Freuding pre ZdF Heute. Ako dodal, Nemecko je ochotné tieto systémy Ukrajine poskytnúť.