Nemusíte čakať na povolenie! Tento INVAZÍVNY strom môžete vypíliť IHNEĎ

Zdroj: Canva
Reklama

Ak ste už riešili výrub stromu na vlastnom pozemku, viete, že ide o zložitý proces plný vybavovania povolení a administratívy. Väčšina stromov totiž podlieha prísnej ochrane a neoprávnené odstránenie môže viesť k vysokým pokutám. Výnimkou je však invázny strom pajaseň žliazkatý (Ailanthus altissima), ktorý môžete bez obáv a bez povolení vyrúbať okamžite. Navyše tým spravíte veľkú službu životnému prostrediu.

Na prvý pohľad pôsobí pajaseň elegantne a exoticky, mnohí záhradkári si ho dokonca mýlia s okrasnou drevinou. Pochádza z Číny, kde je známy ako rýchlo rastúca priekopová drevina. V Európe a na Slovensku je však považovaný za jednu z najagresívnejších inváznych drevín, ktoré ohrozujú miestnu biodiverzitu. Tento strom rastie až tri metre za rok a svojimi hustými porastmi vytláča pôvodné rastliny a kríky, čím narúša ekologickú rovnováhu. Informuje pravda.

Jeho korene sú mimoriadne silné a dokážu preniknúť pod asfalt, betón, cestné a kanalizačné siete či domové základy, čím spôsobujú značné škody na infraštruktúre. Okrem toho sa rozmnožuje nielen tisíckami semien, ale aj podzemnými koreňovými výhonkami, ktoré po vyrúbaní stromu často znova vyrastú. Strom tiež produkuje veľké množstvo peľu, ktorý je silným alergénom pre citlivých ľudí.

Európska únia a slovenská legislatíva vs. pajaseň

Európska únia zaradila pajaseň žliazkatý na tzv. „čiernu listinu“ najnebezpečnejších inváznych druhov, ktorých šírenie musí členskými štátmi byť prísne kontrolované a zastavené. Slovensko túto legislatívu nasledovalo novelizáciou zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. Tento zákon jednoznačne povoľuje a dokonca ukladá povinnosť okamžite odstrániť pajaseň bez potreby žiadať o povolenie.

Pajaseň žliazkatý
Pajaseň žliazkatý, Zdroj: Wikimedia commons

Ministerstvo životného prostredia SR preto vyzýva všetkých vlastníkov pozemkov, aby túto drevinu okamžite likvidovali a neodkladali zásah.

Pajaseň je však často omylom vysádzaný záhradkármi, ktorí láka jeho rýchly rast, nenáročnosť na pôdu a odolnosť voči suchu. Táto dekoratívna ilúzia však netrvá dlho – po pár rokoch už strom úplne ovládne pozemok, zničí pôvodné rastliny a jeho odstránenie je potom náročné a finančne nákladné.

Práve preto odborníci odporúčajú zasiahnuť čo najskôr, ideálne hneď po prvom zistení prítomnosti tejto inváznej rastliny. Kombinácia mechanického odstránenia a chemickej likvidácie je najefektívnejšia, pričom najlepší čas je pred tvorbou semien alebo v skorých štádiách rastu.

Nielen pajaseň, ale aj iné invázne druhy – napríklad živočíchy ako húska štíhla, nutria riečna alebo nosáľ červený – ohrozujú slovenské ekosystémy. Všetky tieto druhy vytláčajú pôvodné organizmy, znižujú biodiverzitu a môžu prenášať choroby.

Nepodceňujte preto pajaseň žliazkatý – nie je to len strom, ale aktívna hrozba pre vaše okolie a celú prírodu. Odstránením tejto dreviny chránite nielen svoj pozemok, ale aj hodnoty, ktoré sú nenahraditeľné pre Slovensko. Slovenská príroda vám za to určite poďakuje.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac