Slovenskí zákazníci si musia dávať pozor pri nákupe v online priestore. Len pred pár dňami sme upozornili na falošné webové stránky, ktoré porušujú zákonné povinnosti, ignorujú spotrebiteľské práva alebo sťažujú vymáhanie reklamácií.
Aj keď ich zaradenie do zoznamu Slovenskej obchodnej inšpekcie nemá právnu silu, slúži ako jasné varovanie pre verejnosť. Vyjadrenie inšpekcie je jednoznačné – nakupovanie na týchto stránkach je na vlastné riziko.
Pozor na lákavé ponuky
S lákavými cenami a neodolateľnými ponukami prišli aj ďalšie e-shopy. Podvodníci s cieľom okradnúť nič netušiaceho zákazníka vytvárajú neustále nové webové stránky, aby tak získali prístup k údajom z platobnej karty.
Na rizikové stránky upozorňuje známy profil na sociálnej sieti – Hoaxy a podvody, ktorý sa dlhodobo zameriava na podvodné triky na internete.
Známou taktikou sú napríklad masívne výpredaje skladových zásob, keďže spoločnosť stojí pred krachom, a preto sa pokúšajú „zbaviť“ tovaru za veľmi nízke ceny, čo je prvým podozrivým indikátorom podvodu. Záujemcovia pociťujú dôveru v obchod a v snahe ušetriť sa rozhodnú nakúpiť na danej stránke. Skutočnosť je oveľa horšia a dané obchody v realite neexistujú.
„Fotka predajne alebo majiteľa na stránke je zvyčajne generovaná umelou inteligenciou. Sponzorované reklamy týchto predajní majú častokrát aktívne naraz desiatky verzií,“ upozorňuje stránka Hoaxy a podvody.
Značkový tovar za zlomkové ceny ponúkajú aj tieto weby:
- valentyna-bratislava(.)com
- moda-bratislava(.)com
- bratislava-moda(.)com
- blazekmoda(.)com
Nakupujúci by sa mali mať na pozore pred týmito webovými stránkami, ktoré majú za cieľ dostať sa k citlivým údajom na platobnej karte a ukradnúť peniaze z vášho účtu.
Hoaxy a podvody upozorňujú, že existuje niekoľko indícií, podľa ktorých odhaliť, že ide o falošný obchod:
- Príliš lákavé zľavy – až do 70 % na všetko,
- Žiadna rozmanitosť tovaru, nájdeme len obmedzené množstvo položiek,
- Neznáme značky, generické výrobky bez pôvodu, zvyčajne chýba ich popis,
- Chýbajú kompletné kontaktné údaje – nájdeme len e-mail, nie je tam žiadna adresa ani telefón,
- Nie sú uvedené žiadne identifikačné údaje ako obchodné meno, sídlo firmy a IČO, čiže identita prevádzkovateľa je neznáma,
- Ľahostajne sformulované obchodné podmienky,
- Ak im napíšete, nikto vám neodpovie.
Platba na týchto stránkach je možná iba platobnou kartou a nie ste presmerovaní k platobnej bráne, ako býva zvykom pri nákupe cez iné platformy. Navyše, údaje zadávate priamo do formulára.
Ak sa útočníci dostanú k údajom z karty, v lepšom prípade neprídete o peniaze z účtu, ale za vysokú cenu obdržíte úplne iný výrobok, ktorý si kedykoľvek môžete objednať za zlomok ceny z Číny. V najhoršom prípade vám nepríde ani tovar a nebudú vám vrátené ani peniaze.
Ako si overiť dôveryhodnosť stránky?
Ako dodáva portál Vo svete IT, mnohé z webových stránok sú vytvorené za pomoci bežne dostupných platforiem a klasických šablón, ktoré podvodníkom pomáhajú zjednodušiť ich podvodnú prácu.
Pred nákupom si všímajte aj názov domény, či nepôsobí podozrivo alebo nedôveryhodne,. Pomôckou môže byť stránka who.is, na ktorej si overíte dátum vzniku danej stránky a údaje o vlastníkovi. Ak internetový obchod vznikol len nedávno a chýbajú kontaktné údaje, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvodnú doménu.
Nezabúdajte na overenie informácií, kto je prevádzkovateľom stránky, či sú dostupné všetky typy kontaktných údajov a či obchod skutočne existuje.
Nespoliehajte sa na kladné recenzie na podvodných stránkach, ktoré bývajú vytvárané umelo, ale vyhľadajte si názory zákazníkov na iných, nezávislých stránkach či fórach.
Majte na pamäti, že nie každá výhodná a lákavá ponuka skutočne ušetrí peniaze. V konečnom dôsledku môžete prísť o väčší obnos alebo celoživotné úspory.