Slovensko sa v rámci Plánu obnovy a odolnosti zaviazalo aj k reforme našich súdov. Tá však nenapreduje tak ako by mala. Najvyšší kontrolný úrad najnovšie konštatuje, že existuje vysoké riziko, že nedokážeme vyčerpať európske financie určené na modernizáciu súdnych objektov. Zdržanie alebo nesplnenie tohto míľnika pritom ohrozuje podanie žiadosti o platbu Európskej komisii.
Investície v rámci justície musia byť urobené do konca júna budúceho roka. To znamená, že na ich dokončenie zostáva už len rok a štvrť. Problémom pritom nie sú len, ako zvyčajne, verejné obstarávania, ale aj projektová dokumentácia.
Tú ku koncu januára dokončili len v šiestich z 19 prípadov. Následné verejné obstarávanie na zhotoviteľa zase vyhlásili len pri dvoch projektoch – Krajskom súde v Košiciach a Okresnom súde Banská Bystrica. Kontrolný úrad preto upozorňuje, že reforma súdnictva je ohrozená a odporúča ministerstvu spravodlivosti zaviesť krízové riadenie.
Reforma bola zle nastavená od začiatku
NKÚ tvrdí, že rezort spravodlivosti zlyháva pri manažovaní investícií už od začiatku, teda od roku 2021. Zároveň poukazuje na veľké rozdiely medzi pôvodným reformným zámerom ministerstva a schválenou legislatívou.
Počet okresných súdov sa síce oficiálne znížil z 54 na 36, ale pôvodné samostatné súdy sa stali pracoviskami „nových“ okresných súdov. V Bratislave a Košiciach sa zase transformovali okresné súdy na štyri a jeden mestský súd. Nedošlo tak k ich zásadnej zmene územnej pôsobnosti, ani k zvýšeniu ekonomickej efektivity.
„Výsledné zmeny súdnej mapy týkajúce sa najmä prvostupňových okresných súdov považujeme preto len za formálne naplnenie pôvodne stanovených zámerov bez zásadnej zmeny v ich činnosti a územnej pôsobnosti. Reforma nepriniesla zmeny ani v štruktúre krajských súdov,“ zdôraznil predseda kontrolórov Ľubomír Andrassy.
Čerpanie peňazí je slabé až žiadne
Slabá príprava projektov, zle nastavené míľniky, zložitá administratíva, chýbajúce kapacity ľudí na ministerstve či nedostatočná reakcia na neplnenie míľnikov. To všetko sa podľa NKÚ podpísalo pod nízke čerpanie prostriedkov.
Z celkovo takmer 124 miliónov eur určených na renováciu budov súdov nebol do konca minulého roka vyčerpaný ani jeden cent. Kontrolóri preto v dôsledku krátiaceho sa času už teraz navrhujú znížiť túto sumu o 20 miliónov eur.
Ďalšie peniaze sú vyčlenené na kúpu budov, digitalizáciu či administratívne kapacity. Celkovo je to bezmála 233 miliónov. V tomto prípade sa Slovensku podarilo do konca vlaňajška vyčerpať 83,7 milióna eur.
Nezrealizuje sa však projekt informačného systému centralizovaného súdneho riadenia za takmer päť miliónov eur. Malo pritom ísť o kľúčový prvok reformy. Keďže nový systém nebude zavedený, súdy budú musieť používať síce funkčný, ale zastaraný systém z roku 2001.
Reforma je podmienkou platby
NKÚ však poukázalo aj na ďalší problém. Ministerstvo totiž nestanovilo merateľné ukazovatele pre budúce hodnotenia výsledkov reformy. Podľa kontrolórov tak existuje riziko, že reformu nebude možné objektívne vyhodnotiť.
S tým však nesúhlasí bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Podľa nej „nie je pravdou, že reforma nemá ukazovatele. Naopak, boli jasne zadefinované a ak by dnes existovalo analytické centrum, ktoré minister Susko zrušil, určite by NKÚ túto informáciu dostalo.“ Reforma bola podľa exministerky tiež priebežne vyhodnocovaná, o čom aj posielali správy Európskej komisii.
Investície v oblasti súdnictva sú súčasťou reformy a budú predmetom ôsmej žiadosti o platbu Slovenska z Plánu obnovy a odolnosti vo výške 550 miliónov eur. Zdržanie alebo nesplnenie čo i len jedného míľnika pritom ohrozuje podanie celej žiadosti o platbu Európskej komisii.
Kolíková preto upozornila, že „ak by minister Susko od svojho nástupu nepremárnil mesiace zbytočnými kontrolami, ktoré žiadne pochybenia nepreukázali, čerpanie zdrojov z Plánu obnovy mohlo byť výrazne rýchlejšie.“ Zároveň dodala, že ak chce NKÚ kontrolu reformy justície robiť dôsledne s dôrazom na nestrannosť a nezaujatosť, musí mať podklady ku kontrole od ľudí, ktorí o reforme rozhodovali, nastavovali ju a vyhodnocovali.