Rekreačné poukazy sa od januára dočkali významných zmien, ktoré teraz umožnia využiť tento benefit aj tým, ktorí nie sú zamestnaní. Kým pôvodne boli poukazy určené len pre pracovníkov firiem s viac ako 49 zamestnancami, novinkou je, že ak zamestnanci príspevok nevyužijú, môžu ho teraz previesť na svojich rodičov. Táto zmena prichádza po tom, čo sa ukázalo, že pôvodný záujem o rekreačné poukazy nebol taký, ako sa očakávalo.
Cieľom zavedenia rekreačných poukazov v roku 2019, keď ich predstavil vtedajší predseda parlamentu Andrej Danko, bolo podporiť slovenský cestovný ruch a zároveň umožniť ľuďom si oddýchnuť. Píše portál tvnoviny.sk. Kým tento benefit bol určený najmä pre zamestnancov väčších firiem, ktorých zamestnávateľ prepláca polovicu nákladov na rekreáciu (s maximálnou sumou 275 eur), v praxi sa ukázalo, že počet využívateľov nebol taký, ako sa predpokladalo.
Podľa údajov z roku 2021 si za tento príspevok oddýchlo necelých 200-tisíc zamestnancov, čo je oproti očakávaniam nízke číslo. Zároveň sa ukázalo, že mnohí nezamestnaní ľudia, ktorí by mohli benefit využiť, ostali mimo tohto systému. Teraz ho iniciátori rozširujú na ďalšiu skupinu ľudí. Tentokrát na tých, ktorí už nepracujú.
Aby bolo možné využiť tento príspevok naplno, medzi oprávnené výdavky patrí okrem samotného ubytovania a stravovania aj wellness, skipassy či iné služby spojené s rekreáciou na Slovensku.
„Medzi oprávnené výdavky patria aj pobytové balíky obsahujúce ubytovanie a stravovanie. Služby, ako stravovanie, prepravné služby, skipassy či wellness, sú tiež považované za oprávnené, ak súvisia s pobytom na Slovensku,“ uvádza Ministerstvo cestovného ruchu a športu v stanovisku.
Niektorí kritici však upozorňujú, že rozšírenie prenosu poukazu na rodičov detí môže stratiť svoj pôvodný účel, keďže tento krok môže oslabovať pôvodný zmysel podpory cestovného ruchu a oddychu pre zamestnancov.