Netreba ružové okuliare, ale RUŽOVÉ PLÁŽE. Volajú ich Karibik Európy a tento ostrov ich má niekoľko

Foto: pixabay.com
Reklama

Ružové pláže sú jedinečné prírodné úkazy, kde piesok získava svoj charakteristický odtieň vďaka zmesi rozdrvených koralov, mušlí a mikroorganizmov ako sú foraminifery. Tieto pláže sú vzácne a často chránené kvôli ich ekologickému významu. Kde v Európe sú najkrajšie?

Spiaggia Rosa, ostrov Budelli

Sardínia, Taliansko

Jedna z najikonickejších ružových pláží v Európe sa nachádza na ostrove Budelli v národnom parku La Maddalena pri severnom pobreží Sardínie. Jej piesok získava ružový odtieň vďaka rozdrveným koralom a mušľovým úlomkom. Kvôli ochrane ekosystému je vstup na pláž zakázaný, no je možné ju obdivovať z lode počas organizovaných výletov.

Foto: pixabay.com

Elafonisi, Kréta

Grécko

Elafonisi je známa ružovými pieskami, ktoré vznikajú z rozdrvených mušlí a koralov. Nachádza sa na juhozápadnom pobreží Kréty a je prístupná autom alebo autobusom z mesta Chania. Pláž je ideálna pre rodiny s deťmi vďaka plytkým lagúnam a jemnému piesku.

Foto: freepik.com

Balos Lagoon, Kréta

Grécko

Balos je ďalšou krétskou plážou s ružovým pieskom, ktorý vzniká z rozdrvených mušlí. Je známa svojou tyrkysovou vodou a scenériou. Prístupná je autom alebo loďou z mesta Kissamos.

Foto: facebook.com/magicalgreece

Playa de Ses Illetes, Formentera

Španielsko

Táto pláž na ostrove Formentera je známa svojím jemne ružovým pieskom, ktorý vzniká z rozdrvených koralov a mušlí. Je obľúbená medzi turistami hľadajúcimi pokoj a krásne scenérie. Prístupná je trajektom z Ibizy.

Foto: pixabay.com

Sandwood Bay, Škótsko

Spojené kráľovstvo

Sandwood Bay je odľahlá pláž na severozápade Škótska, známa svojím ružovým pieskom, ktorý vzniká eróziou miestnych pieskovcových útesov. Prístupná je len pešo po 6 km dlhej trase z dediny Blairmore. Je ideálna pre milovníkov prírody a samoty.

Foto: pixabay.com

Prečo je piesok ružový?

Ružová farba pláží vzniká zmiešaním bieleho vápencového piesku (z ulít, koralov a mušlí) a červenoružových úlomkov drobných morských organizmov – najčastejšie ide o foraminifery (dierkavce).

Dierkavce sú jednobunkové morské mikroorganizmy, ktoré majú škrupinku obsahujúcu ružový až červený pigment. Po smrti sa ich škrupinky rozpadnú na drobné kúsky, ktoré sa zmiešajú s pieskom na pobreží. Výsledkom je jemná ružová farba, najmä tam, kde je týchto organizmov vo vode veľa.

Prečo sú ružové pláže vzácne?

Ružový piesok sa môže vytvoriť len za špecifických podmienok:

  • V mori musí žiť veľké množstvo foraminifér (dierkavcov).
  • Musia sa rozpadávať a miešať s bežným bielym pieskom.
  • Musí ísť o pobrežie, kde voda nie je príliš búrlivá (aby sa piesok neodplavoval).

Tieto podmienky sa vyskytujú len na niekoľkých miestach na svete, preto sú ružové pláže také výnimočné a často turisticky vyhľadávané.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Cestovanie