Vianoce, naše najkrajšie sviatky v roku. Ja osobne nepoznám nikoho, kto by ich nemal rád. My Slováci žijeme vo všetkých možných kútoch sveta, a tak ako ja žijem dlhodobo v zahraničí, tak aj veľa mojich známych a kamarátov. To však neznamená, že Vianoce neoslavujeme, práve naopak. V tomto článku sa dozviete, ako a či vôbec si držíme naše tradície aj v zahraničí.
V Turecku bez dovolenky aj bez vianočného ducha
Ak sa ocitnete cez Vianoce v Turecku a nedajbože aj pracujete pre tureckého zamestnávateľa, voľno cez Vianoce nečakajte. Vianoce tu nie sú oficiálnym sviatkom, pretože ide o moslimskú krajinu. Avšak vo veľkých mestách, ako je aj Istanbul, žije obrovská komunita kresťanov a tí svoje sviatky slávia ako aj doma. Istanbul má okrem toho aj dlhú a bohatú kresťanskú históriu, takže tu máme krásne vyzdobené kostoly a katedrály, betlehemy ako aj ponuku (nie dobrého) vareného vína v niektorých reštauráciách za premrštené turistické ceny.
Pozor! Nedajte sa zmiasť tureckou schizofréniou. Mestá aj shopping centrá sú krásne vyzdobené, nájdete aj klasické vianočné stromčeky, darčekové balenia v obchodoch, skrátka veľmi sa to podobá na Vianoce, ale Vianoce to nie sú! Keďže politika v Turecku tlačí na radikálnu islamizáciu (hoci sami Turci sú poväčšine sekulárni, ako som už spomínala v mnohých článkoch), všetko sa to zaobaľuje do balíčka s názvom Yılbaşı alebo Yeni yıl, a teda Nový rok! Takže uvidíte veľa Turkov, ako si zdobia (novoročný) stromček, dávajú (novoročné) darčeky a dokonca robia náš zemiakový šalát a rybu. Na Silvestra.
Chýba nám tu hlavne atmosféra
Ako som hovorila, ja som niekoľko Vianoc už v Turecku strávila a snažila som sa ich čo najviac priblížiť tým slovenským, no mne najviac chýba adventná atmosféra, klasické vianočné trhy (ktoré vo veľkých mestách nájdete, no je to jedno veľké fiasko, pretože sa tam nemôže predávať alkohol a na vstup na trhy si musíte vopred kúpiť drahé lístky), pravý vianočný vibe (bez toho, aby sme sa tvárili že ide o Nový rok), sneh a suroviny na vianočné jedlá. Keď sa dá, vždy chodím na Slovensko, ako aj tento rok.
Kamoška Silvia (28), ktorá žije už od roku 2021 v Izmire, strávila už Vianoce aj v Turecku, ale tento rok vezme svojho tureckého manžela na Vianoce na Slovensko. Riešime podobné veci, a tiež jej chýba mnoho ingrediencií na naše pokrmy, a hlavne na ich hubovú východniarsku „mačanku“. Okrem toho v Izmire býva ešte teplejšie ako v Istanbule, takže o snehu nemôže ani chyrovať, a okrem koledníkov, polnočnej omše či vianočných rozprávok jej chýba hlavne rodina.
Vianočnú atmosféru si vieme vyčariť všade, no bez rodiny to nie je ono
Mnoho Slovákov žije v okolitých štátoch ako Rakúsko či Česko, a preto sa tie Vianoce od našich až tak nelíšia. Aj moja známa Radka (34), ktorá pochádza z rovnakej dediny ako ja, dala prednosť životu v rakúskych Alpách v Achensee. Žije tam už 13 rokov aj s manželom, no ako priznáva, niektoré Vianoce trávi aj pracovne. No napriek tomu si dokážu vyčariť tradičné slovenské sviatky aj tam, a radosť je oveľa väčšia, keď ich príde pozrieť aj rodina. To je zároveň aj to, čo jej v zahraničí najviac chýba – rodina a priatelia.
Mnoho ľudí z našej malej horehronskej dedinky našlo svoj domov v zahraničí, ako aj ďalší známy Jaroslav (45), ktorý zakotvil v krásnom talianskom meste Ancona. Viac-menej všetky Vianoce už trávi v Taliansku v kruhu rodiny, čo je to najdôležitejšie. Určite mu však chýba sneh, lebo o bielych Vianociach v tejto časti krajiny môžu ľudia len snívať, a hoci v Taliansku mu je dobre, za slovenskou vianočnou atmosférou mu je občas smutno.
V Anglicku si na slovenské tradície až tak nepotrpia
Moja ďalšia známa Monika (40) ma tiež tureckého manžela žije v anglickom Lancastri. Ako každý rok trávia sviatky s anglickou rodinou a deťmi. V UK sa nemajú tradičný Štedrý deň ako my 24. decembra, ale až 25. Ako veľa miestnych tieto Vianoce oslávia v pube, kde sa servírujú tradičné anglické sviatočné jedlá. S deťmi rada pozerá vianočné rozprávky na Netflixe, no najviac jej zo Slovenska chýbajú mamine koláče, otcova kapustnica a Štefanská zábava.
Moja spolužiačka zo strednej Lucia (37) tiež dala prednosť životu v Anglicku a neďaleko Manchestra žije už viac ako 17 rokov. Keď môže, radšej dá prednosť Vianociam v rodnej domovine. Pretože ako hovorí, najviac jej chýba mama, rodina a kamaráti, tomu sa nič nevyrovná. V prvých rokoch prežila Vianoce v UK aj tradičné, aj menej tradičné, nakoľko podľa nej aj anglická kuchyňa je úplne iná ako naša a ona preferuje kuchyňu svojej mamy (tak ako my všetci).
Mnohí dávajú prednosť teplu a exotike
Aj na Slovensko už dorazil trend odletieť na Vianoce a Nový rok do teplých krajín, pričom odpadá stres z vianočných príprav, zhonu a hádok. Stačí si len zbaliť pár letných vecí a prežijete najkrajšie sviatky roka v exotike. Na teplo nedá dopustiť ani môj známy Jozef (47), ktorý žije v Zürichu v Švajčiarsku a tak má zimy a snehu po celý rok dosť. Vianoce už viac ako 12 rokov trávi v zahraničí a posledné roky dáva prednosť teplu. Bol na Tenerife (kam pôjde aj tento rok), Zanzibare, Thajsku, Bali a Jamajke. Zo Slovenska mu klasicky najviac chýba rodina.
Aj moja spolužiačka z vysokej školy Martina (35) žije už 13 rokov v zahraničí, konkrétne na Cypre, kde je celoročne príjemné teplé podnebie. Napriek tomu nedá dopustiť na tradičné slovenské Vianoce, ktoré si vie vyčarovať aj vďaka komunite Slovákov (dokonca si vie zohnať aj všetky suroviny na varenie, pretože tam majú aj slovenského mäsiara). Na druhý deň 25. 12. oslavuje aj Vianoce anglické tiež spolu s kamarátmi, ktorých tam za tie roky našla požehnane. Zo Slovenska jej okrem rodiny chýbajú najviac naše chuťovky ako chrumky, čerstvé rožky, parenica a treska.
Aj keď sme kdekoľvek na svete, myslím že každý Slovák sa zhodne na tom, že naše Vianoce a tradície sú pre nás tie najkrajšie lebo sa nám spájajú so spomienkami na detstvo.