Tichého zabijaka môžete mať aj vo vašom bazéne. Ako sa ochrániť pred smrteľnou amébou Naegleria fowleri doma aj v prírode?

kúpanie
Ilustračné fotografie. zdroj: FOTO TASR/Miroslav Košírer, ISTOCK/lissart, ISTOCK/Mohammed Haneefa Nizamudeen, koláž: istream
Reklama

Nebezpečná améba Naegleria fowleri, ktorá môže spôsobiť vážne mozgové infekcie, neprežije v dôkladne chlórovanej vode. Lekári však varujú, že riziko infekcie hrozí nielen na verejných kúpaliskách, ale aj v domácich bazénoch a vírivkách, kde sa môže zanedbať správna hygiena.

Podľa odborníkov améby, nazývané tiež meňavky, nevydržia v dobre upravenej a chlórovanej vode, ak sú dodržiavané všetky hygienické normy. Lekárka Etela Janeková v súvislosti s úmrtím dieťaťa po nákaze amébou Naegleria fowleri zdôraznila, že kúpaliská pravidelne podliehajú kontrolám a musia spĺňať prísne hygienické štandardy. Na kúpalisku v Štúrove sa výskyt tejto améby nepotvrdil, čo naznačuje potrebu podrobnejšieho vyšetrovania pôvodu infekcie.

Záhadný pôvod infekcie: Kde sa améba mohla objaviť?

Na Slovensku bol tento typ infekcie diagnostikovaný prvýkrát a je kľúčové určiť, kde presne k nákaze došlo. Pacient sa totiž mohol infikovať aj mimo oficiálnych kúpalísk, píše TASR.

„Na Slovensku bolo ochorenie spôsobené touto meňavkou diagnostikované prvýkrát a je veľmi dôležité, aby sa zistilo, ako k tej infekcii došlo. Aby sme vedeli, čoho sa vystríhať, kde sa táto infekcia mohla vyskytnúť a či sa vôbec vyskytla na Slovensku,“ uviedla Janeková.

Améba sa do tela dostáva najmä vdýchnutím kontaminovanej vody, čo znamená, že riziko existuje aj v prírodných vodných zdrojoch, akými sú bahnité jazerá alebo pomaly tečúce rieky.

Mýty o chlórovaní a rozdiel medzi amébami

Lekárka Janeková zároveň vyvrátila nepravdivé tvrdenia, že chlór nezničí Naegleria fowleri. Tento omyl vraj vznikol z nepochopenia, keď si niektorí mýlia túto amébu s entamoebami, ktoré spôsobujú črevné infekcie a na ich likvidáciu chlór nestačí.

„Pravdepodobne vznikli mylné informácie preto, že si to niektorí zmýlili s entamoebami, ktoré spôsobujú črevné ochorenia a tam chlórovanie nestačí,“ vysvetlila.

Na rozdiel od črevných meňaviek, ktoré sa liečia dostupnými liekmi, je infekcia Naegleria fowleri mimoriadne závažná a rýchlo sa rozvíjajúca.

„Výskyt tejto infekcie je raritný nielen u nás, ale na celom svete. Prvýkrát ju potvrdili v Austrálii v roku 1965, potom v USA a v Afrike,“ priblížila Janeková.

Naegleria fowleri je schopná prežiť v teplých, stojatých vodách s nízkym tokom, v bahnách a dokonca v horúcich prameňoch. Aj keď je jej výskyt na celom svete zriedkavý, je dôležité venovať pozornosť aj starostlivosti o domáce bazény a vírivky.

„Každý výrobca vírivky alebo bazénu má odporúčanie, aké má byť zastúpenie chlóru vo vode a naozaj to treba dodržiavať,“ zdôraznila.

Améby hrozia aj v bežných domácich pomôckach

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova