Na dobrovoľnej báze môžu daňové priznanie podávať tí, ktorým po výpočte vznikol preplatok na dani, čo môže byť aj prípad seniorov.
Pracujúcich dôchodcov nie je na Slovensku málo a musia si na živobytie zarábať aj vo veku, kedy by už mali oddychovať. Navyše môžu výrazne ušetriť a prilepšiť si k dôchodku o niekoľko eur.
Čochvíľa uplynie riadny termín na odovzdanie daňového priznania. Povinnosť ho podávať majú všetci pracujúci, ktorých príjmy za vlaňajší rok presiahli viac než 2 823,24 eura a navyše ide o príjem, ktorý nebol oslobodený od dane. Do celkového súčtu sa rátajú aj zárobky v zahraničí.
Tlačivo môžete podať aj dobrovoľne
Na dobrovoľnej báze môžu daňové priznanie podávať tí, ktorým po výpočte vznikol preplatok na dani, čo môže byť aj prípad seniorov. Ako píše Finsider, ročný príjem dôchodcov nemusí presiahnuť sumu, od ktorej sa priznáva daň, a tak podaním daňového priznania získa naspäť zaplatené preddavky na daň.
Ďalším bonusom je uplatnenie si nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, o ktoré však môžete požiadať iba u jedného zamestnávateľa v jednom čase.
Podľa našich zákonov sa daň z príjmu neuhrádza vtedy, ak je menšia ako 17 eur alebo celkový zárobok nepresiahne polovicu nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, čo je v tomto prípade 2 823,24 eura. Daniari ale nevracajú daňovníkovi preplatok, pokiaľ neprekročil hranicu päť eur. Do príjmu nie sú zarátané dôchodkové dávky.
Dôchodcovia, ktorí nie sú podnikateľmi, môžu vyplniť tlačivo v papierovej forme, ktoré nie je nutné podávať elektronicky, ale stačí priniesť osobne alebo poslať poštou na príslušný daňový úrad.
Neuplatňuje si celú sumu
Pracujúci seniori majú nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka, čím môžu platiť nižšie dane. Ide o čiastku zo zárobku, ktorá je od dane oslobodená. Za rok 2024 táto suma predstavuje 5 646,48 eura.
V prípade seniora sa ale neuplatňuje celá suma, pretože sa z nej odrátava výška poberanej penzie za celý rok. Po novom si k sume musia prirátať aj 13. dôchodok, ktorý je po novom plnohodnotnou dôchodkovou dávkou.
Dôchodca nebude ukrátený o celú výšku nezdaniteľného minima, môže si uplatniť rozdiel medzi sumou nezdaniteľnej časti a výšky vyplatenej penzie za celý rok. Za rok 2024 si môže uplatniť nezdaniteľné minimum, pokiaľ mu neboli za celý rok vyplatené dôchodky v celkovej sume vyššej ako 5 646,48 eura.
Ak dôchodca dostával mesačne viac než 420 eur, vrátane pripočítania 13. dôchodku, nemôže rátať s nezdaniteľným minimom.
Senior musí uviesť v tlačive aj výšku dôchodku
Pracujúci senior na trvalý pomer či dohodu vypĺňa tlačivo daňového priznania typu A. Pokiaľ mal príjem napríklad z prenájmu nehnuteľností, z nepeňažnej výhry alebo predaja nehnuteľnosti, na daňovom úrade odovzdá tlačivo typu B. K tlačivu prislúcha aj žiadosť o vrátenie preplatku a kolónka, do ktorej sa vypĺňa suma dôchodku.
Výšku dôchodku za rok 2024 musí senior uviesť v daňovom priznaní, aby mohol úrad správne vyrátať sumu nezdaniteľnej čiastky. Ak neboli poberateľmi dôchodkov počas minulého roka alebo im nebola spätne priznaná k začiatku roku 2024, informáciu o výške dôchodku do priznania neuvádzajú.
Nezdaniteľná časť základu dane pre dôchodcov nie je nižšia u občanov, ktorí sa stali dôchodcami v minulom roku. Z tohto dôvodu im môže vzniknúť vyšší preplatok na zaplatenej dani. Nárok na maximálnu výšku nezdaniteľného minima na daňovníka si môžu uplatniť aj poberatelia vdovského, vdoveckého či invalidného dôchodku. Bez ohľadu na výšku dôchodku sa im nezdaniteľné minimum neznižuje.