Nezvyčajné zmeny na koži môžu znamenať parazitickú infekciu. Nepodceňujte TIETO varovné signály tela!

koža infekcia
Ilustračná fotografia. Zdroj: Canva
Reklama

Zdanlivo nevinné vyrážky, pľuzgiere či svrbenie môžu byť signálom vážnej infekcie. Odborníci varujú, že až štvrtina svetovej populácie môže byť infikovaná parazitmi. Mnohé z týchto ochorení sa prejavujú na pokožke – a práve tieto príznaky ľudia často prehliadajú, hanbia sa za ne alebo ich pripisujú nedostatočnej hygiene. Ignorovanie však môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu.

Parazitické infekcie sa často ukazujú práve cez pokožku. Túto skutočnosť potvrdzuje aj portál Polsat News. Mnohí si príznaky mýlia s bežnými kožnými problémami, pričom v skutočnosti môžu naznačovať inváziu parazitov. Okrem estetického diskomfortu hrozia aj vážnejšie zdravotné komplikácie.

Svrab, mrle či vši? Svrbenie ako spoločný menovateľ

Červené vyrážky, pľuzgiere a najmä intenzívne svrbenie sú typické prejavy svrabu, ktorý sa zhoršuje najmä v noci alebo po zahriatí tela. Objavuje sa často na zápästiach, v slabinách a medzi prstami.

Podobné symptómy spôsobujú aj mrle a červy, ktoré okrem svrbenia v okolí konečníka spôsobujú bledú pokožku, tmavé kruhy pod očami, poruchy spánku či nechutenstvo.

Vši sú ďalším známym parazitom, ktorý trápi najmä pokožku hlavy. Prejavuje sa svrbením, začervenaním za ušami a škrabaním, ktoré môže vyústiť do drobných rán.

Parazit, ktorý zanecháva „hadie stopy“

Menej častým, no o to zaujímavejším prípadom je nákaza mächovcom ľudským, ktorý sa vyskytuje v tropických a subtropických oblastiach. Podľa farmakológa môže tento parazit po zavŕtaní lariev do kože spôsobiť unikátnu vyrážku.

„V štádiu, keď sa larvy začínajú zavŕtať do kože, sa môže objaviť charakteristická vyrážka, ktorá vyzerá trochu ako krútiaci sa had,“ uviedol farmakológ Dan Baumgardt pre vedecký portál The Conversation.

Prevencia je kľúčová

Aby ste minimalizovali riziko parazitickej infekcie, odborníci odporúčajú niekoľko jednoduchých, no účinných hygienických návykov:

  • Pravidelné a dôkladné umývanie rúk.
  • Krátke, čisté a upravené nechty.
  • Nedeliť sa o osobné predmety ako uteráky, hrebene či kefy.
  • Častá výmena spodnej a posteľnej bielizne.
  • Dôkladná hygiena kuchyne a toalety.
  • Umytie ovocia a zeleniny pred konzumáciou.
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie