V rokoch 1930 až 1956 došlo v blízkosti zlomu Sagaing, ktorý prechádza stredom krajiny, k šiestim silným zemetraseniam s magnitúdou 7,0.
Brian Baptie, seizmológ z British Geological Survey, uviedol, že sa zdá, že 200-kilometrový úsek zlomu sa pretrhol na niečo vyše minúty, pričom miestami skĺzol až o 5 metrov, čo spôsobilo silné otrasy pôdy v oblasti, kde väčšina obyvateľov žije v budovách postavených z drevených tehál a nevystuženého muriva.
„Keď dôjde k veľkému zemetraseniu v oblasti, kde je viac ako milión ľudí, z ktorých mnohí žijú v zraniteľných budovách, následky môžu byť často katastrofálne,“ uviedol vo vyhlásení. „Z prvotných správ sa zdá, že to tak bude aj v tomto prípade.“
Záchranné skupiny mieria do Mjanmarska
Čína a Rusko sú najväčšími dodávateľmi zbraní pre mjanmarskú armádu a boli medzi prvými, ktorí poskytli humanitárnu pomoc.
37-členný tím z čínskej provincie Yunnan dorazil v sobotu skoro ráno do mesta Yangon s detektormi zemetrasenia, bezpilotnými lietadlami a ďalším materiálom, uviedla oficiálna tlačová agentúra Xinhua.
Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie vyslalo dve lietadlá so 120 záchranármi a zásobami, uvádza sa v správe ruskej štátnej tlačovej agentúry Tass.
Galéria: Zemetrasenie v Mjanmarsku
India vyslala pátrací a záchranný tím a lekársky tím, ako aj zásoby, zatiaľ čo malajské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že krajina v nedeľu vyšle 50 ľudí, aby pomohli identifikovať a poskytnúť pomoc najviac zasiahnutým oblastiam.
Južná Kórea oznámila, že prostredníctvom medzinárodných organizácií poskytne Mjanmarsku humanitárnu pomoc v hodnote 2 miliónov dolárov (1,84 miliónov eur) na podporu úsilia o obnovu. Ministerstvo zahraničných vecí dodalo, že Soul bude situáciu pozorne sledovať a v prípade potreby zváži dodatočnú podporu.
Organizácia Spojených národov vyčlenila 5 miliónov dolárov (4,62 miliónov eur). Prezident Donald Trump v piatok povedal, že USA sa chystajú pomôcť, no niektorí experti sú znepokojení týmto úsilím vzhľadom na výrazné škrty jeho administratívy v zahraničnej pomoci.
Škrty Trumpovej administratívy v Agentúre Spojených štátov pre medzinárodný rozvoj už prinútili Organizáciu Spojených národov a mimovládne organizácie, aby prerušili mnohé programy v Mjanmarsku.