Astronómovia z Cambridgeskej univerzity zaznamenali doteraz najsilnejší dôkaz, že vo vesmíre nemusíme byť sami. Pomocou teleskopu Jamesa Webba identifikovali v atmosfére vzdialenej exoplanéty K2-18b molekuly, ktoré sú na Zemi späté výlučne so životom. Vedci zostávajú opatrní, no nádej je väčšia než kedykoľvek predtým.
Objav, ktorý môže prepísať učebnice
Planéta K2-18b, nachádzajúca sa 124 svetelných rokov od Zeme, sa v posledných dňoch dostala do centra pozornosti svetovej vedy. Dôvod? Astronómovia pomocou dát z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba zaznamenali chemické signály, ktoré by mohli naznačovať prítomnosť života, píše portál Astronomy.
Exoplanéta obieha okolo červeného trpaslíka a je približne dva a polkrát väčšia ako Zem. Už predtým sa vedci domnievali, že by mohla mať globálny oceán. Teraz však zistili, že jej atmosféra obsahuje molekuly dimetylsulfidu (DMS) a dimetyl disulfidu (DMDS) – plyny, ktoré na Zemi vznikajú výhradne činnosťou mikroorganizmov, najmä morského fytoplanktónu a baktérií.
Plyn, ktorý na Zemi vyrába len život
„Množstvo plynu, ktoré sme v atmosfére planéty zachytili, je tisíckrát vyššie ako na Zemi,“ uviedol Nikku Madhusudhan, vedúci výskumného tímu z Cambridgeskej univerzity. Ako dodal, ak sa potvrdí biologický pôvod týchto látok, K2-18b doslova prekypuje životom.
Ide o doteraz najsľubnejší chemický dôkaz života mimo našej planéty, aký bol kedy zachytený vesmírnym teleskopom. Štúdia, publikovaná v prestížnom časopise The Astrophysical Journal Letters, nadväzuje na predchádzajúce pozorovania z roku 2023, kedy bola prítomnosť týchto plynov len slabo naznačená.
Vedci sú nadšení, ale opatrní
Aj napriek prelomovým zisteniam odborníci upozorňujú, že k definitívnemu potvrdeniu je potrebné viac údajov. Prítomnosť týchto plynov ešte nemusí automaticky znamenať existenciu života. Je možné, že vznikli neživými chemickými reakciami. Tím z Cambridgeu preto momentálne skúma, či je možné vyprodukovať DMS a DMDS v laboratórnych podmienkach bez účasti organizmov.
„Nechceme predčasne vyhlasovať, že sme objavili mimozemský život. No zároveň by bolo nerozumné podceniť význam tohto objavu,“ zdôraznil Madhusudhan.
Sme blízko k historickému potvrdeniu?
Ak sa potvrdí, že plyny v atmosfére planéty K2-18b skutočne pochádzajú od živých organizmov, išlo by o revolučný dôkaz, že život v našej galaxii nie je výnimkou, ale skôr pravidlom, píše BBC.
Podľa vedcov by mohlo trvať jeden až dva roky, kým budú môcť s istotou povedať, či ide o biologický alebo neživý pôvod týchto chemických signálov. No jedno je isté, hľadanie mimozemského života sa práve posunulo na úplne novú úroveň.