Nie všetky studničky v lesoch sú oficiálne odporúčané ako pitné

Reklama
Vodu z prameòa sv. Jána Nepomuckého v sedle Èervená Studòa (okres Banská Štiavnica) vraj kedysi krèmári ob¾ubovali kvôli tomu, že nemútila pálenku pri riedení. Èi je táto spomienka mýtus alebo pravda, je dnes už ažké overi. Pravdou však ostáva, že pramenitou vodou z tohto miesta dodnes nepohrdnú nielen domáci, ale aj turisti prechádzajúci týmto bodom. Na snímke prameò sv. Jána Nepomuckého v sedle Èervená studòa. EASYFOTO TASR - Jana Vodnáková , 11. marec 2019 *** Local Caption *** Ján Nepomucký

Zdroj foto: TASR

Nie všetky studničky na území mestských lesov v Bratislave je možné oficiálne odporučiť ako pitné. Upozorňuje na to mestská organizácia, ktorá sa odvoláva na výsledky tohtoročného rozboru vody zo studničiek. Informuje o tom na sociálnej sieti.

„Pri niektorých studničkách je problém len nevyhovujúce pH, čo pri občasnom užití nemá vplyv na zdravie. Pri ďalších sa našla aj prítomnosť baktérií, hoci v malom množstve. Preto ich nemôžeme oficiálne odporučiť ako pitné,“ konštatujú mestské lesy.

Medzi pitné studničky patrí Partizánska lúka a II. kameňolom, ale tiež Šenkárka (nevyhovujúce pH). Ako nepitné vyšli z tohtoročných rozborov Železná studnička II. rybník, Slalomová lúka, Dlhá lúka – Pod dubmi, Johanka, Máriin prameň, Jarošová, Malý Slavín, Zbojnička, Himligárka či Chladná.

Štandardy na pitnú vodu sú veľmi prísne a skúma sa celkovo 24 rôznych parametrov (baktérie, mikroorganizmy, pH, dusitany, ale aj pach či zafarbenie). Ak je čo i len jeden parameter mimo normy, voda je označená ako nepitná.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie