Odborníci podotýkajú, že stále bude trvať roky, kým Čína bude schopná dosiahnuť úroveň najmodernejších amerických podmorských technológií. Posledné útočné ponorky triedy Virginia a plánované ponorky triedy Columbia sú lepšie vo všetkých ohľadoch, či už ide o tichosť alebo zbraňové systémy.
Podmorský veľký múr
Napriek tomu pre USA predstavujú problém. V prípade možnej čínskej invázie na Taiwan by americké podmorské plavidlá útočili na čínske lode. S novou, lepšou technológiou by ale Čína mohla svoje ponorky vyslať, aby plnili úlohu lovcov tých amerických, podotýka bývalý námorník Brent Sadler, ktorý teraz pôsobí ako vedúci výskumný pracovník v think-tanku Heritage Foundation.
Čína sa usiluje o oslabenie možností pôsobnosti amerických lodí v oblasti Juhočínskeho a Východočínskeho mora vybudovaním systému podmorských senzorických sietí, prezývaného „Podmorský Veľký múr“. Pre USA to znamená, že sa už nemôžu spoliehať len na svoju kryciu stealth technológiu a musia nájsť spôsoby oslepenia čínskych sledovacích systémov, napríklad prostredníctvom dronov, uvádza bývalý námorný činiteľ Bryan Clark z Hudson Institute.
Čína už predohnala USA vo veľkosti flotily vďaka rýchlejšej stavbe lodí. USA ale stále majú robustnejšie a technickejšie vyspelejšie lode, predovšetkým lietadlové.
Američania majú teraz 67 jadrovo poháňaných ponoriek, Čína 60. Pentagon ale predpovedá, že v roku 2035 ich Čína bude mať k dispozícii 80. Podľa Carlsona by Čína mohla strojnásobiť súčasnú ročnú produkciu USA.
Posilňujúcu námornú moc Číny s obavami sledujú aj ďalšie štáty v oblasti. S hľadaním čínskych ponoriek pomáhajú USA Japonsko, India, Južná Kórea, Austrália, Veľká Británia a Nový Zéland. Spojené štáty, Británia a Austrália s cieľom čeliť Číne uzavreli bezpečnostný pakt Aukus, v rámci ktorého Austrália zakúpila od USA jadrové ponorky, ktoré mali byť dodané do roku 2023.