Pripravte si teplý čaj, deku a pohodlné miesto pod holým nebom. Vesmír nám dnes v noci ponúkne svetelnú šou v podobe meteorického roja Eta Akvaridy. Tieto rýchle a jasné meteory, pochádzajúce z legendárnej Halleyovej kométy, dosiahnu svoje maximum a rozžiaria oblohu až štyridsiatimi „padajúcimi hviezdami“ za hodinu.
Eta Akvaridy sú späť. Čo nás čaká?
Každý rok na prelome apríla a mája sa na nočnej oblohe odohráva nádherné divadlo. Meteorický roj Eta Akvaridy. Tento rok budú najaktívnejšie práve dnes v noci (z 5. na 6. mája), kedy môžeme na oblohe pozorovať až 40 meteorov za hodinu. Tento úkaz bude viditeľný až do 23. mája, no najväčší počet meteorov uvidíme práve počas dnešnej noci, informuje portál imeteo.sk.
Pozor, Mesiac a počasie môžu narobiť šarapatu
Pozorovanie meteorov môže tento rok trochu sťažiť svit Mesiaca, ktorý bude čoskoro v splne (12. mája), a aj možné oblačné podmienky. Ideálny čas na sledovanie je skoro ráno pred svitaním, keď je obloha najtmavšia a hviezdy žiaria najjasnejšie.
Odkiaľ meteory pochádzajú?
Eta Akvaridy zdanlivo vylietavajú zo súhvezdia Vodnára, čo odráža aj ich názov. Ich materským telesom je známa Halleyho kométa. Každoročne, keď Zem prechádza prachovou stopou tejto kométy, v apríli vidíme Eta Akvaridy a v októbri zas Orionidy.
Historický fenomén s hlbokými koreňmi
Prvé zmienky o tomto úkaze nájdeme už v kronikách z Ázie – konkrétne z Číny, Kórey a Japonska, z roku 401 nášho letopočtu. Vtedy bola dráha Halleyovej kométy omnoho bližšie k Zemi.
Sú rýchle ako blesk
Meteory z tohto roja sú extrémne rýchle. V atmosfére sa pohybujú rýchlosťou 64 km/s. Tento efekt vzniká vďaka tomu, že Halleyho kométa a Zem sa pohybujú po dráhach opačným smerom, čo spôsobuje väčšiu relatívnu rýchlosť.