Hoci nová transakčná daň ešte nebola oficiálne zavedená, jej dopady sa už prejavujú v rokovaniach medzi zamestnávateľmi a zamestnancami. Odborári upozorňujú, že zamestnávatelia ju používajú ako argument na obmedzenie rastu platov. To znamená, že mzdové vyjednávania sa komplikujú a zamestnanci by mohli pocítiť spomalenie nárastov svojich výplat.
Ako bude daň fungovať?
Transakčná daň sa bude vzťahovať na elektronické prevody so sadzbou 0,4 % a maximálnym limitom 40 eur na jednu transakciu. V prípade hotovostných výberov bude sadzba 0,8 %, bez stanoveného horného limitu. Okrem toho každá platobná karta podlieha ročnému poplatku 2 eurá. Samotné kartové platby ale nebudú dodatočne zdanené. Nová daň sa dotkne podnikateľov, firiem a zahraničných subjektov s účtami v slovenských bankách. Navyše, podnikatelia budú povinní zriadiť si osobitný podnikateľský účet do marca 2025.
Nárast nákladov a nespravodlivosť
Aj aktuality.sk upozornili, že odborári reagujú na negatívne dôsledky novej dane. Monika Uhlerová z Konfederácie odborových zväzov (KOZ SR) poukazuje na zvýšenie finančného zaťaženia pracovníkov. Anton Szalay, predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb, tvrdí, že daň zaťaží aj zdravotnícke zariadenia, ktoré už dnes čelia finančným problémom.
Neistota a diskriminácia
Jedným z najväčších problémov novej dane je nerovnomerné rozdelenie zamestnancov na dve skupiny. Niektorí budú mať mzdy zaťažené transakčnou daňou, zatiaľ čo iní nie. Dôvodom je výnimka pre inštitúcie ako Sociálna poisťovňa, Slovenská akadémia vied, cirkev a občianske združenia. Tí, ktorých sa daň týkat nebude, budú mať lepšiu pozíciu pri vyjednávaní miezd, čo môže viesť k prehlbovaniu nerovnosti medzi pracovníkmi.
Komplikácie pre podnikateľov
Daňová odborníčka Ľubomíra Murgašová upozorňuje, že rozdielne podmienky pre jednotlivé subjekty vytvárajú neprehľadnosť a príležitosť na daňové úniky. Okrem toho transakčná daň zvyšuje administratívne zaťaženie firiem a môže oslabiť konkurencieschopnosť Slovenska. Podnikatelia sa obávajú, že ich ročné náklady narastú o desiatky až stovky tisíc eur.
Zdravotníctvo pod tlakom
Zdravotnícke zariadenia upozorňujú na finančné riziká, ktoré nová daň prináša. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) podala podnet pre možnú diskrimináciu, pretože štátne nemocnice budú od dane oslobodené, zatiaľ čo súkromné poskytovateľa zdravotnej starostlivosti ju budú musieť platiť. Igor Pramuk z ANS tvrdí, že takéto nastavenie narušuje hospodársku súťaž a môže mať negatívny dopad na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Náklady sa premietnu aj do cien
Hoci štát tvrdil, že bežných občanov sa transakčná daň nedotkne, realita je iná. Zvýšené náklady podnikov a firiem sa pravdepodobne prejavia v pomalšom raste platov, vyšších cenách produktov a služieb. To znamená, že v konečnom dôsledku na ňu doplatí každý občan Slovenska.