Od januára tak stúpli mnohé perlivé limonády, ochutené minerálky či energetické nápoje o desiatky centov.
V rámci konsolidačných opatrení zaviedol štát novú daň na nápoje s obsahom cukru či umelých sladidiel. Sľubuje si od toho výber vyšších daní, ktoré by teoreticky mohli priniesť do verejného rozpočtu zhruba 80 miliónov eur, ale chce dbať na zdravie obyvateľov, aby obmedzili konzumáciu sladených nápojov, píše techbyte.sk.
Obchody vyskladňujú staré zásoby
Od januára tak stúpli mnohé perlivé limonády, ochutené minerálky či energetické nápoje o desiatky centov. Hoci za odvádzanie vyššej sadzby sú zodpovední výrobcovia či samotní predajcovia, ušlý zisk si v praxi pretavia do konečných cien, ktoré zákazníci platia za nápoje.
Nárast cien je už teraz citeľný v obchodoch, no predpokladá sa, že po vypredaní starších zásob fliaš, ktoré ešte nepodliehali vyššej dani, a naskladnení nových kusov môže cena ešte stúpať vyššie.
Sladené nápoje, ktoré podľahnú novej daňovej prirážke, sa tak na pultoch objavia postupne. Sadzba ovplyvní hlavne rodinné balenia či koncentrované sirupy. Výpočet dane pri týchto typoch nápojov sa odvíja od objemu či hmotnosti, čo sa pretaví do výrazne vyššej konečnej sumy, ktorú spotrebiteľ zaplatí pri nákupe.
Ceny sirupov či instantných práškov môžu nakoniec zdražieť aj o jedno euro v prepočte na liter objemu, prípadne viac eur na kilogram.
Rozhodne konečná cena
Pri stúpajúcich číslach na pultoch predajní môžu zákazníci stáť pred dilemou, či si daný produkt zakúpiť, alebo siahnuť po lacnejšom a menej kvalitnom variante v snahe ušetriť nejaké to euro.
Konzumenti, ktorí by radi znížili prísun cukru, sa môžu rozhodnúť pre kúpu čistej vody alebo nesladeného čaju. Dominantným faktorom pri kúpe bude konečná cena, a preto štát predpokladá, že pri zvýšených sadzbách zákazníci obmedzia spotrebu sladených nápojov.
Priaznivci, ktorí si nedokážu predstaviť deň alebo dobrý obed bez sladkých bubliniek, si nápoje s vyššou sadzbou budú zaobstarávať aj naďalej alebo s nižšou frekvenciou nákupu.
Ako dodáva techbyte, vybrané financie majú putovať napríklad do oblasti zdravotníctva a cieľom je skvalitniť prevenciu civilizačných chorôb, ktorá sa v značnej miere odvíja od nesprávnej životosprávy. Až neskoršie štatistiky odhalia, či nová daň dokázala znížiť prísun sladených nápojov a výskyt cukrovky či obezity u ľudí.