V nekonečnom boji proti HIV získalo ľudstvo novú, prekvapivo účinnú zbraň. Funguje na úplne novom princípe a prináša nádej ľuďom ohrozeným inými vírusovými ochoreniami. Liek, ktorý chráni pred infekciou HIV, sa stal vedeckým „prelomom roku 2024“.
Popredný vedecký časopis Science zaradil medzi desať „prelomových objavov roku 2024“ rozsiahlu klinickú štúdiu, ktorá preukázala, že jediná injekcia lieku lenacapavir poskytuje odolnosť voči infekcii HIV na šesť mesiacov. V terénnych klinických skúškach liek, ktorý vyrába americká firma Gilead Sciences, ochránil africké dievčatá a mladé ženy so stopercentnou účinnosťou, píše portál idnes.cz.
Ešte rozsiahlejšia štúdia, ktorá sa uskutočnila na štyroch kontinentoch (v Južnej Amerike, Afrike, Ázii a USA), potvrdila africký výsledok s účinnosťou 99,9 %. Lenacapavir funguje na úplne novom princípe, ktorý sľubuje významný pokrok v prevencii iných vírusových infekcií.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie žije na svete 40 miliónov ľudí s infekciou HIV, z toho dve tretiny v Afrike. Moderné lieky dokážu infekciu potlačiť, ale infikovaného človeka vírusu nezbavia. To len posilňuje význam prevencie. Keďže vývoj vakcín sa spomaľuje, popri vzdelávaní, mužskej obriezke, používaní kondómov a sterilných ihiel rastie význam preexpozičnej profylaxie (skrátene PrEP), teda preventívneho užívania liekov, ktoré zabraňujú infekcii u rizikových osôb.
Pravidelné preventívne užívanie liekov proti HIV chráni ľudí v ekonomicky rozvinutých krajinách pred nákazou. V krajinách tretieho sveta sa však tieto lieky ťažko hľadajú. Keď sa tam k nim ľudia dostanú, majú tendenciu užívať ich nepravidelne, čo dramaticky znižuje účinnosť ochrany. Riešením sú lieky s predĺženým uvoľňovaním, ktoré sa nemusia užívať denne. V roku 2021 bol na trh uvedený liek s názvom cabotegravir, ktorý chráni dva mesiace po injekcii do svalu. Vysoká cena však neumožňuje jeho plné využitie. Podľa mnohých odborníkov môže zmenu priniesť lenacapavir.
Neprávom zanedbávaná kapsida
Lenacapavir funguje na inom princípe ako prevažná väčšina ostatných antivirotík zameraných na HIV. Napríklad lieky vyvinuté tímom profesora Antonína Holého ponúkajú vírusu „falošné“ písmená genetického kódu. Tým sa zabráni syntéze vírusovej dedičnej informácie a vírusu v množení. Iné lieky zasahujú do biochemických reakcií HIV aj tým, že sa viažu na bielkovinové molekuly vírusových enzýmov.
Lenacapavir sa však zameriava na bielkovinový obal, ktorý chráni dedičnú informáciu vírusu, tzv. kapsidu. Tá bola dlho bokom záujmu farmakológov, pretože sa nepovažovala za vhodný cieľ pre lieky. Všetko sa však zmenilo, keď virológovia prenikli do vnútorného fungovania vírusového bielkovinového obalu a zistili, že kapsida zohráva pri infekcii oveľa dôležitejšiu úlohu, než sa doteraz predpokladalo. V počiatočných štádiách infekcie kapsida reaguje s bielkovinami infikovanej bunky.
To síce otvorilo nové možnosti vývoja liekov, ale farmakológovia boli presvedčení, že bude potrebné zablokovať niekoľko proteínov na kapside vírusu. Nemali záujem riešiť takýto komplikovaný problém. Zásadný zlom nastal s objavmi, ktoré zmenili predstavy o úlohe kapsidu vo vnútri infikovanej bunky. Vedci boli presvedčení, že kapsida sa rozpadá krátko po vstupe vírusu do bunky. V skutočnosti však tvorí akúsi pružnú klietku piatich a šiestich vzájomne prepojených vírusových proteínov okolo dedičnej informácie vírusu. Táto proteínová klietka zabezpečuje, že dedičná informácia vírusu prenikne do jadra infikovanej bunky priamo do jej DNA. Vírus potom začlení svoje gény do DNA hostiteľskej bunky, čím zabezpečí produkciu nových vírusov.
Tri ciele pre lenacapavir
(Článok pokračuje na ďalšej strane)