Nová nemocnica by mala vyrásť vo VAJNOROCH. Dočkáme sa konečne jej dostavania alebo nás bude opäť strašiť len SKELET?

Szalay, Svoboda, Téma, nemocnica
Na snímke vľavo poslanec SaS Tomáš Szalay, na snímke vpravo poslanec Hlas-SD Zdenko Svoboda. V strede ilustračná fotografia z UNB - Ružinov. Zdroj: TV Spark; TASR/Martin Baumann
Reklama

Po rokoch neúspešných pokusov má Bratislava konečne jasnejšie kontúry novej univerzitnej nemocnice. Stáť má vo Vajnoroch v susedstve pozemkov vo vlastníctve ministerky hospodárstva Denisy Sakovej. Výstavbu však preberá rezort obrany, podobne ako pri nemocnici v Prešove. Poslanci Tomáš Szalay (SaS) a Zdenko Svoboda (Hlas-SD) sa v diskusii Téma s Petrom Bielikom zhodli, že moderná nemocnica je nevyhnutná, no ich pohľady na cenu, spôsob realizácie a transparentnosť sa výrazne líšia.

Podľa Zdenka Svobodu z Hlasu-SD je rozhodnutie postaviť nemocnicu vo Vajnoroch výsledkom dlhodobých analýz a praktických dôvodov. „Vajnory ponúkajú štátny pozemok s rozlohou 30 hektárov, ktorý nie je potrebné vyvlastňovať. Lokalita je už dnes dobre napojená na dopravnú infraštruktúru, máme dobudovanú R7 aj D4,“ vysvetľuje. Pripomína, že projekt je v súlade s územným plánom Bratislavy a umožňuje vytvoriť komplexný kampus vrátane lekárskej fakulty, strednej zdravotníckej školy či detskej nemocnice.

Svoboda zároveň zdôrazňuje aj rýchlosť prípravy: „Administratíva bude odčlenená, môžeme rýchlo začať s výkopovými prácami. Ministerstvo obrany má v tomto výhodu, vie niektoré procesy realizovať v zrýchlenom režime.“

Opozícia volá po väčšej transparentnosti

Tomáš Szalay, ktorý je zároveň lekárom Bratislavského samosprávneho kraja, podporuje výstavbu novej nemocnice, no upozorňuje na riziká. „Cena 1,2 až 1,3 miliardy eur sa mi zdá vysoká, najmä v porovnaní s nedávno dokončenou súkromnou nemocnicou Bory. Ak má byť prioritou rýchlosť, povedzme si otvorene, koľko sme ochotní za to zaplatiť a aký príplatok za netransparentnosť to bude stáť,“ upozorňuje.

Szalay varuje pred možnými problémami s financovaním: „V čase, keď vláda pripravuje konsolidačné opatrenia a treba škrtat’ miliardy, bude veľmi ťažké zohnať ďalšie peniaze. Na tento projekt už nejdú eurofondy, nie je v operačných programoch.“

Dodáva, že projekt sa pripravoval za zatvorenými dverami bez diskusie s opozíciou a odbornou verejnosťou: „Padlo to ako blesk z jasného neba. O takomto projekte by mala byť široká odborná debata naprieč politickým spektrom.“

Financovanie projektu novej nemocnice

Svoboda tvrdí, že prezentovaná cena je maximálna a podľa ministra zdravotníctva by mala byť nižšia: „Analýzy ukazujú, že cena za lôžko alebo meter štvorcový je porovnateľná s inými projektmi na Slovensku aj v zahraničí. Ide o piatu úroveň nemocnice, kde sa budú robiť najšpičkovejšie výkony.“ Prvé práce budú financované z presunutých peňazí z plánu obnovy, v objeme približne 220 miliónov eur. Zvyšok pôjde cez rozpočet ministerstva obrany vďaka duálnemu využitiu. „Ministerstvo obrany má výhodu, že vie niektoré práce realizovať v režime vyhradenom pre armádu, najmä podzemné časti slúžiace ako kryty. Všetko nad zemou bude pod kontrolou ministerstva zdravotníctva a pôjde cez Útvar hodnoty za peniaze,“ dodal.

Szalay však upozorňuje na riziká: „Ak rozbehneme paralelne výstavbu viacerých nemocníc, otázka je, či máme na Slovensku dostatok stavebných kapacít. Navyše, ak sa minú peniaze, môžeme skončiť s rozostavanými skeletmi, ako sa to už v minulosti stalo.“

Budúcnosť starých nemocníc

Obaja poslanci sa zhodujú, že otvorenie novej nemocnice musí byť sprevádzané zatváraním starých, nevyhovujúcich zariadení. Szalay upozorňuje: „Nemáme toľko pacientov ani personálu, aby sme udržali ďalšiu nemocnicu. Musíme niečo zavrieť výmenou za otvorenie novej a presunúť kapacity.“ Pripomína, že najväčšími kandidátmi na zatvorenie sú Kramáre a Mickiewiczova, ktoré sú v havarijnom stave: „Len na údržbu týchto nemocníc platíme každý rok také sumy, že sme si za ne už mohli postaviť niekoľko nových regionálnych nemocníc.“

Svoboda dopĺňa, že v najbližších mesiacoch sa uskutoční odborné stretnutie všetkých zainteresovaných strán, kde sa bude diskutovať aj o budúcnosti ďalších nemocníc v Bratislave: „Musí prísť k zrušeniu starých nemocníc, lebo máme určitý počet lôžok v Bratislave a nemá zmysel mať raz taký počet v novej nemocnici.“

Bude dostatok personálu?

Szalay upozorňuje, že kľúčovým problémom je nedostatok zdravotných sestier. „Univerzitná nemocnica Bratislava dnes neobsluhuje všetky svoje postele, lebo nemá dostatok zdravotných sestier. Lekárov je relatívne dosť, ale sestier je málo,“ uviedol poslanec SaS. Svoboda avizuje, že ministerstvo zdravotníctva pripravuje legislatívne zmeny, ktoré by mali zjednodušiť vstup sestier do praxe a skrátiť štúdium. „Konečne sa tlačí na to, aby sme prestali komplikovať vstup sestier do praxe a nevyžadovali od nich zbytočne vysoké vzdelanie,“ uviedol poslanec za Hlas-SD.

Moderný kampus a lepšia dostupnosť

Obaja poslanci oceňujú, že nová nemocnica bude súčasťou širšieho kampusu. „Vajnory umožňujú vybudovať moderný komplex s lekárskou fakultou, strednou zdravotníckou školou a detskou nemocnicou. Väčšina personálu prichádza z Bratislavy a južného Slovenska, vďaka dopravnému napojeniu bude nemocnica dobre dostupná,“ vysvetľuje Svoboda. Dopĺňa, že projekt ráta aj s budovaním nového tunela Karpaty, ktorý by ešte zlepšil prepojenie západnej a východnej časti mesta.

Hlavné nedostatky

Na záver Szalay pripomenul hlavné riziká. „Ak sa minú peniaze, môžeme skončiť s rozostavanými skeletmi nemocníc. V čase, keď sa škrtajú výdavky a vláda pripravuje konsolidačný balík, bude veľmi ťažké zabezpečiť dlhodobé financovanie. Musíme si položiť otázku, prečo by práve zdravotníctvo malo dostať stovky miliónov ročne na investičné projekty,“ uvádza.

Svoboda uisťuje, že vláda neplánuje škrtať sociálne benefity: „Určite sa nebude škrtat‘ v oblasti sociálnych dávok, rodinných prídavkov či dôchodkov.“

Príležitosť aj výzva

„Najdrahšia nemocnica je tá, ktorá nie je postavená. Roky odkladania nás stáli obrovské peniaze na údržbu starých budov. Nová nemocnica je šanca na modernizáciu, no musíme byť opatrní, aby sme neskončili s rozostavanými skeletmi a bez personálu,“ uzavrel Szalay.

Svoboda má však optimistickejšiu výzvu: „Verím, že v roku 2027 už bude stáť skelet novej nemocnice a v roku 2030 privítame prvých pacientov. Je dôležité, aby sme tento projekt dotiahli do konca a zabezpečili modernú zdravotnú starostlivosť pre Bratislavu a celé Slovensko.“

Čo prinesie nová nemocnica vo Vajnoroch? Sledujte Tému s Petrom Bielikom

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova