Nová SUPERvakcína bojuje naraz proti DVOM vírusom. Dočkáme sa jej aj u nás?

vakcína, WHO, covid, chrípka
Ilustračné zábery Zdroj: TASR/DPA; Pexels/Anna Shvets, cottonbro studio
Reklama

Americká biotechnologická firma Moderna predstavila nádejný pokrok vo vývoji kombinovanej mRNA vakcíny s označením mRNA-1083, ktorá by mala zabezpečovať ochranu pred dvoma vírusmi zároveň – pred sezónnou chrípkou aj ochorením COVID-19. Nová vakcína by mohla zjednodušiť očkovanie najmä u starších dospelých a posilniť celkovú imunitnú ochranu počas zimných mesiacov, keď výskyt oboch ochorení pravidelne narastá.

Podľa výsledkov rozsiahlej klinickej štúdie tretej fázy, ktoré boli 7. mája zverejnené v prestížnom lekárskom časopise JAMA, kombinovaná vakcína mRNA-1083 vyvolala silnejšiu imunitnú odpoveď než samostatné vakcíny proti chrípke a COVID-19 podávané zvlášť, uvádza portál Live Science. Do štúdie boli zapojení dobrovoľníci vo veku nad 50 rokov. Časť z nich dostala experimentálnu kombinovanú vakcínu, zvyšok bol očkovaný už dostupnými schválenými vakcínami, ktoré sa bežne používajú na ochranu pred chrípkou a koronavírusom.

Vedci následne porovnávali hladiny neutralizačných protilátok – teda látok produkovaných imunitným systémom ako odpoveď na očkovanie. Vyššie hladiny týchto protilátok naznačujú silnejšiu imunitnú reakciu, ktorá by teoreticky mohla viesť k lepšej ochrane pred infekciou. Aj keď prítomnosť protilátok nemusí vždy zaručovať úplnú imunitu v reálnych podmienkach, ide o kľúčový ukazovateľ účinnosti vakcíny v laboratórnych testoch.

Schválenie ešte len čaká, odborníci sú zatiaľ optimistickí

Aj keď vakcína mRNA-1083 zatiaľ nemá finálne schválenie od amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), výsledky testovania považujú odborníci za veľmi sľubné. Ak bude jej bezpečnosť a účinnosť potvrdená aj v ďalších hodnoteniach, mohla by sa z nej stať prvá široko dostupná mRNA vakcína kombinujúca ochranu proti dvom najčastejším vírusovým hrozbám chladného obdobia.

Odborníci však upozorňujú, že schvaľovací proces môže ovplyvniť aj širší spoločensko-politický kontext. V posledných rokoch sa totiž v niektorých krajinách zvýšil odpor voči očkovaniu, čo môže ovplyvniť aj rozhodovanie regulačných úradov, a to nielen z pohľadu vedy, ale aj verejnej mienky.

Vakcína budúcnosti?

Ak by vakcína prešla schválením a dostala sa do bežnej praxe, mohla by výrazne uľahčiť každoročné očkovacie kampane, najmä u rizikových skupín. Kombinácia dvoch očkovaní do jednej dávky by znamenala nižšiu administratívnu záťaž, menej návštev u lekára a zvýšenú pravdepodobnosť, že ľudia sa dajú zaočkovať aspoň proti jednej z chorôb – alebo ideálne proti obom.

Výsledky výskumu tak poukazujú na rastúci potenciál technológie mRNA nielen v boji proti pandemickým hrozbám, ale aj pri riešení každoročných sezónnych vírusov, ktoré ohrozujú zdravie miliónov ľudí po celom svete. Či sa jej schválenia a používania dočkáme aj u nás, ukáže len čas. Bude záležať najmä na postojoch kompetentných, ktorí majú momentálne zväčša negatívny postoj k vakcinácii.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie