Otvorenie podnikateľského účtu nie je povinné, no prináša viaceré výhody. Ak si živnostník zriadi samostatný účet na podnikanie, vyhne sa tomu, že by platil daň aj za osobné nákupy.
Už len pár dní zostáva na to, aby si živnostníci zriadili bankový účet, ktorý budú mať vyčlenený na podnikanie. Od 1. apríla sa totiž menia podmienky pri využívaní účtov. Štát zaviedol novú transakčnú daň, ktorá sa bude vzťahovať na všetky finančné operácie spojené s podnikateľskou činnosťou.
Otvorenie podnikateľského účtu nie je povinné
Ak živnostník neoznámi banke, ktorý účet využíva na podnikanie, štát ho automaticky považuje za podnikateľský, písali sme v nedávnom článku. To môže mať nepríjemné finančné dôsledky, a to aj pri bežných nákupoch v obchode.
Mnoho živnostníkov doteraz používalo svoj osobný účet na podnikanie. Aj keď to zákon nezakazuje, v praxi to znamená, že sa na všetky transakcie, vrátane súkromných nákupov, bude vzťahovať nová daň. Platba za potraviny, faktúry za bývanie či výber hotovosti z bankomatu – to všetko môže byť zbytočne spoplatnené.
Transakčná daň predstavuje 0,4 % z každej platby, pričom maximálna suma pri jednej transakcii je 40 eur. Výbery hotovosti sú ešte drahšie – 0,8 % bez stanoveného limitu. Čím vyššie sumy bude živnostník vyberať, tým viac zaplatí na daniach.
Otvorenie podnikateľského účtu nie je povinné, no prináša viaceré výhody. Ak si živnostník zriadi samostatný účet na podnikanie, vyhne sa tomu, že by platil daň aj za osobné nákupy. Navyše, ak má podnikateľský a osobný účet v rovnakej banke, môže medzi nimi posielať peniaze bez dane. V prípade, že by mal účty v rôznych bankách, ani interné presuny nebudú výnimkou.
Ďalšou výhodou podnikateľského účtu je prehľadnosť financií. Podnikateľ si jednoduchšie sleduje svoje príjmy a výdavky, čo mu uľahčuje účtovníctvo a prípravu na daňové priznanie.
Prijímanie zákona bez dôkladnej prípravy a diskusie
Zákon o dani z finančných transakcií má aj po viacerých úpravách stále vážne nedostatky, ktoré je potrebné odstrániť, informovali sme koncom februára.
Inak v praxi hrozia aplikačné problémy, upozornila Slovenská komora daňových poradcov (SKDP). Ministerstvu financií (MF) SR adresovala v súvislosti s daňou desiatky pripomienok a ďalšiu novelizáciu legislatívy považuje za nutnosť.
„Zákon o dani z finančných transakcií je ďalším smutným príkladom toho, prečo by sa zásadné legislatívne opatrenia nemali prijímať bez dôkladnej prípravy a odbornej diskusie. Hoci zákon už prešiel novelizáciou v decembri a ďalšie zmeny boli nedávno prijaté spolu zo stavebným zákonom, všetky bez širšej odbornej diskusie, stále obsahuje vážne nedostatky,“ zdôraznila prezidentka SKDP Miriam Galandová.
Komora poukázala napríklad na chýbajúci jasný mechanizmus pri uplatňovaní výnimiek pri transakciách, na ktoré sa daň nebude vzťahovať. Daňové subjekty sú totiž povinné označiť účet, z ktorého sú platené platby nepodliehajúce tejto dani, napríklad operácie súvisiace so správou cenných papierov alebo iných finančných nástrojov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)