V roku 2023 sa Modelo Especial stalo v dolárovom vyjadrení najpredávanejším pivom v USA. Podľa odborného spravodajského portálu Beer Marketer’s Insights môže 25-percentné clo zvýšiť cenu značiek Modelo Especial a Corona o 4 až 12 %.
Clá môžu poškodiť aj amerických farmárov
Paradoxne, vyššie ceny mexického piva môžu negatívne ovplyvniť aj amerických poľnohospodárov, ktorí dodávajú do Mexika kľúčové suroviny na jeho výrobu. Mexické pivovary totiž používajú jačmeň z amerických štátov Idaho, Montana a Severná Dakota, keďže Mexiko si nevypestuje dostatok vlastných zásob.
Od roku 2000 sa americký export jačmeňa zvýšil trojnásobne, pričom 97 % tohto vývozu smeruje práve do Mexika. Ak sa predaj mexického piva v USA pre vyššie ceny prepadne, môžu prísť o zákazníkov aj americkí farmári.
Kanada a Mexiko dodávajú viac než len pivo
Okrem automobilov a piva dodáva Mexiko do USA aj ovocie a zeleninu, ako sú rajčiny, avokádo, brokolica, uhorky, limetky či mango. „Niekedy máme jahody z Floridy, inokedy z Kalifornie alebo Mexika,“ vysvetľuje Darcy Kochisová, výkonná riaditeľka Severoamerickej malinovej a ostružinovej asociácie.
Kanada je zároveň najväčším dodávateľom ropy do USA a exportuje aj stroje, drevo a cement. Mexiko dodáva chladničky, komponenty do áut, počítače, lietadlá a medicínske prístroje.
Donald Trump počas inaugurácie
Clá môžu ohroziť obchodnú dohodu USMCA
Obchod medzi USA a Mexikom sa výrazne rozšíril po podpise Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA) v roku 1994. V roku 2020 bola táto dohoda nahradená novou zmluvou medzi USA, Mexikom a Kanadou (USMCA), ktorá upravila pravidlá pre digitálnu ekonomiku a posilnila ochranu pracovnej sily.
Zaujímavé je, že práve Donald Trump túto dohodu vyjednal s kanadským premiérom Justinom Trudeauom a bývalým mexickým prezidentom Andrésom Manuelom Lópezom Obradorom. Vtedy ju označil za najlepšiu a najdôležitejšiu obchodnú dohodu v histórii USA. Jeho najnovšie clá však môžu túto dohodu výrazne oslabiť, uzatvára The Washington Post.