Vedci prichádzajú s novým desivým scenárom, ktorý ukazuje, že život na Zemi môže zaniknúť v dôsledku straty kyslíka v atmosfére. Na základe počítačových modelov stanovili, kedy by tento katastrofický jav mohol nastať. Podľa novej štúdie, ktorá bola zverejnená v časopise Nature Geoscience, by atmosféra bohatá na kyslík mohla vydržať ešte miliardu rokov.
Konec života na Zemi: Kedy a ako to príde?
Existuje niekoľko teórií, ako by mohol skončiť život na Zemi. Niektoré z nich hovoria o klimatických zmenách, rastúcej koncentrácii CO₂, dopade asteroidu alebo o rozpínajúcom sa Slnku, ktoré za niekoľko miliárd rokov pohltí planéty Slnečnej sústavy. Najnovší výskum však ukazuje na inú, a možno najpravdepodobnejšiu, príčinu: stratu kyslíka v atmosfére. Informuje o tom portál tn. nova.cz.
Počítačové simulácie odhalili šokujúci výsledok
Kazumi Ozaki, odborný asistent na japonskej Univerzite Toho a jeden z autorov štúdie, vysvetlil, že vedci dospeli k záveru, že biosféra Zeme pravdepodobne skončí za približne dve miliardy rokov. Tento koniec života bude spôsobený prehrievaním planéty a nedostatkom CO₂, ktoré je kľúčové pre fotosyntézu.
„Ak sa tento scenár ukáže ako správny, vo vzdialenej budúcnosti to povedie k postupnému znižovaniu hladiny kyslíka v atmosfére,“ uviedol Ozaki. Tento výskum sa zameral na dlhodobý geochemický cyklus uhličitanov a kremičitanov, ktorého dôsledky vedú k poklesu CO₂ a globálnemu otepľovaniu na geologickom časovom meradle.
Strata kyslíka: Kedy nastane „rýchle odkysličovanie“?
Ozaki spustil počítačovú simuláciu viac než 400-tisíckrát, pričom zakaždým menil rôzne parametre modelu. Zistil, že atmosféra bohatá na kyslík by mala vydržať ešte asi miliardu rokov. Po tejto dobe však dôjde k „rýchlemu odkysličovaniu“ Zeme. Ozaki popísal, že v tomto scenári bude atmosféra charakterizovaná vysokým obsahom metánu, nízkou hladinou CO₂ a absenciou ozónovej vrstvy. To by viedlo k postupnému zániku života na planéte.