FOTO: Nové ZISTENIA odhaľujú. Atentátnik na Trumpa viedol DVOJAKÝ život

Strelcom bol 20-ročný Thomas Crooks z prímestskej oblasti neďaleko Pittsburghu
Strelcom bol 20-ročný Thomas Crooks z prímestskej oblasti neďaleko Pittsburghu. Zdroj: X/Karoline 🅰Leavitt , C3
Reklama

Z vonkajšieho pohľadu pôsobil Thomas Crooks ako obyčajný mladík – úspešný študent, milovník technológií a tichý introvert, ktorého nič nespájalo s násilím. V skutočnosti však žil dvojitým životom, v ktorom sa nenápadne pripravoval na šokujúci čin, ktorý otriasol Amerikou.

V osudný deň, 13. júla 2024, prezident Donald Trump len o vlások unikol smrti. Počas predvolebného zhromaždenia v meste Butler v štáte Pensylvánia naňho zo strechy susednej budovy vystrelil 20-ročný Crooks. Jedna z guliek ho trafila do ucha. Tajná služba odpovedala streľbou, útočníka zasiahla do hlavy a usmrtila. V tom čase nebol Crooks polícii ani bezpečnostným službám známy, čo neskôr vyvolalo silné pochybnosti o funkčnosti bezpečnostného aparátu. Informuje CBS News.

Thomas Crooks. Zdroj: X/The

Aj rok po incidente zostáva jeho motivácia nejasná. Vyšetrovanie ukazuje, že mladík konal sám, no proces jeho radikalizácie pravdepodobne trval dlhšie. Podľa reportérov stanice CBS si Crooks dlhodobo objednával výbušniny a v tajnosti plánoval atentát, o čom netušila ani jeho rodina. Tajne skladoval materiály v dome rodičov, len pár metrov od ich spálne.

Bývalý agent FBI John Nantz pre Fox News uviedol, že Crooks nepôsobil ako typický extrémista. Skôr išlo o sociálne izolovaného jednotlivca, ktorý mohol túžiť po uznaní. Jeho správanie vraj nebolo motivované politickou ideológiou, hoci sledoval dianie okolo prezidentských volieb a mal zjavný záujem o vystúpenia kandidátov.

Signály, ktoré nikto nevnímal

Prvé varovné znaky sa objavili v lete 2024 po tom, čo Crooks úspešne ukončil komunitnú vysokú školu s vyznamenaním. Začal chodiť na strelnicu, zmenil účes, na internete vyhľadával informácie o depresiách a psychických problémoch. Podľa príbuzných sa jeho mentálny stav zhoršoval a v rodine sa psychické ochorenia vyskytovali aj v minulosti.

Zdroj: X/Kyle Becker

V deň útoku povedal rodičom, že ide trénovať streľbu. O niekoľko hodín neskôr už vystupoval na strechu neďaleko Trumpovho zhromaždenia so zbraňou v ruke. Fotograf agentúry Associated Press Evan Vucci, ktorý bol na mieste, si spomína na chaos a krik ľudí, ktorí sa po výstreloch pokúšali ukryť či utiecť. Informácie o útoku sa šírili nejasne, chvíľu sa dokonca hovorilo o viacerých strelcoch. Až neskôr Tajná služba potvrdila, že Crooks konal sám.

V jeho izbe našli vyšetrovatelia výbušniny, podomácky vyrobenú bombu a ďalšie dôkazy svedčiace o dôkladnej príprave.

Zdroj: X/Shelley

Otec Crooksa neskôr priznal, že ho synove časté návštevy strelnice znepokojovali, no nevenoval im dostatočnú pozornosť.

Dôsledky a otázky

Atentát spustil vlnu kritiky na adresu amerických bezpečnostných zložiek. Menej ako dva týždne po útoku odstúpila šéfka Tajnej služby Kimberly Cheatle. Nahradil ju skúsený dôstojník Sean Curran.

Thomas Crooks. Zdroj: X/ Shelley

Trump, ktorý sa v januári opäť ujal úradu prezidenta, vykonal personálne čistky vo vedení ochranky – šesť agentov bolo suspendovaných a preradených. Zároveň boli zavedené nové bezpečnostné protokoly a systémová spolupráca s miestnymi zložkami.

Napriek tomu ostáva otázkou, prečo si nikto nevšimol znepokojujúce správanie Crooksa.

Thomas Crooks. Zdroj: X/ Shelley

Podľa expertov z CBS ide o zlyhanie na viacerých úrovniach – bezpečnostné zložky o jeho aktivitách netušili, no náznaky boli zjavné: záujem o politické dianie, výskum miest konania zhromaždení, prieskum terénu a manipulácia s dronom nad areálom pred samotným útokom.

Podcenili nebezpečenstvo

Crooks sa niekoľkokrát vopred objavil v blízkosti miesta plánovaného zhromaždenia. Sedem dní pred atentátom si prezeral areál Butler Farm Show, deň pred útokom naposledy navštívil strelnicu.

Zdroj: FB/Sassafrass84

V sobotu ráno sa opäť vydal na miesto činu, pozoroval situáciu a neskôr sa vrátil domov pre zbrane. Vybavil sa útočnou puškou typu AR-15, dvomi podomácky vyrobenými bombami, kamerovým dronom a zariadením na diaľkové odpálenie výbušnín.

Popoludní spustil dron nad zhromaždením, sledoval rozmiestnenie davu a pódiu. Policajti si ho všimli, jeden z nich ho dokonca odfotil pri manipulácii s diaľkomerom. Napriek podozreniam nedošlo k zásahu. Informácie o jeho podivnom správaní sa nedostali k Tajnej službe včas.

Thomas Crooks. Zdroj: X/ SHARKINTHEWATER

Krátko po 18. hodine Crooksa zazreli, ako s batohom prebieha medzi budovami. Policajti ho nestihli zadržať. V tom istom čase sa na pódium postavil Trump. Crooks sa vyšplhal na strechu a odpálil osem výstrelov. Jedným zasiahol Trumpa, ďalším smrteľne zranil hasiča Coreyho Comperatoreho, ktorý vlastným telom chránil svoju dcéru. Ďalší dvaja účastníci zhromaždenia utrpeli zranenia.

Crooksov útok sa skončil v momente, keď ho zasiahol ostreľovač Tajnej služby. Hoci Trump prežil, atentát zanechal jazvu v americkej spoločnosti, ktorá sa ešte stále nespamätala z otrasu.

Zdroj: X/wakeywakey

Thomas Crooks nebol bežným páchateľom. Skrytý za maskou slušného študenta, viedol tajný život plný frustrácie, izolácie a postupnej radikalizácie. Jeho čin odhalil nielen zlyhania jednotlivcov, ale aj systémové medzery, ktoré umožnili, aby sa ozbrojený atentátnik dostal až tak blízko k najstráženejšiemu mužovi v krajine. Dnes zostáva len dúfať, že podobný scenár sa už nikdy nezopakuje.

Galéria:

 

Zdroj: X/Shelley
Zdroj: X/Shelley
Zdroj: X/Shelley
Zdroj: X/Shelley
Zdroj: X/Shelley
Zdroj: X/Shelley
Zdroj: X/André GAP
Zdroj: X/Susan A Stamp

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Atentát na Trumpa