fbpx

Nový nebezpečný vírus sa môže ľahko dostať aj na Slovensko! Je podobný vírusu Zika a bol zaznamenaný v Európe

Ilustračná fotografia. Zdroj: New Scientist.

Európska agentúra pre choroby varovala dovolenkárov pred rizikami – najmä pre tehotné ženy – cestovania do oblastí s vysokým výskytom vírusu podobného vírusu Zika po tom, čo boli v Európe zistené prvé prípady ochorenia, informuje o tom Politico.eu.

 

V júni a júli bolo v krajinách Európskej únie hlásených devätnásť importovaných prípadov vírusu Oropouche (OROV) – zoonotického ochorenia, ktoré sa šíri na ľudí z infikovaných pakomárov a komárov: 12 v Španielsku, päť v Taliansku a dva v Nemecku. Všetky súviseli s nedávnym cestovaním na Kubu a do Brazílie, uviedlo vo vyhlásení Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

 

Vírus Oropouche môže spôsobiť horúčku, bolesť hlavy, nevoľnosť, vracanie a bolesti svalov a kĺbov, no obzvlášť nebezpečný je pre tehotné ženy. ECDC uviedlo, že to môže viesť k potratu, vývojovým problémom a deformáciám plodu, ale dodalo, že sa to „stále vyšetruje.“ Brazílske ministerstvo zdravotníctva vyhlásilo poplach v júli po tom, čo sa štyri deti narodili s mikrocefáliou – menšou hlavou, ako sa očakávalo. Ich matky boli infikované vírusom.

Vírus Zika, ktorý sa prenáša aj prostredníctvom komárov, je tiež známy tým, že spôsobuje vrodené deformácie vrátane mikrocefálie. V rokoch 2015 a 2016 Brazília zaznamenala viac ako 3 500 prípadov detskej mikrocefálie od odhadovaných 1,5 milióna ľudí infikovaných pri veľkom ohnisku, informoval Science.

 

Neexistuje žiadna vakcína ani liek na prevenciu alebo liečbu OROV. Zatiaľ čo choroba je zriedkavo smrteľná, Brazília nedávno oznámila prvé dve úmrtia na vírus na svete, obe ženy vo veku 20 rokov.

Od januára bolo hlásených viac ako 8 000 prípadov v Južnej Amerike, Strednej Amerike a Karibiku, pričom ohniská boli hlásené v Brazílii, Bolívii, Kolumbii, Peru a na Kube.

 

ECDC uviedlo, že riziko infekcie pre európskych občanov cestujúcich do oblastí s epidémiou v Amerike je „hodnotené ako mierne“. Pravdepodobnosť vystavenia ľudí v Európe však zostáva veľmi nízka, keďže pakomáre a komáre prenášajúce vírus sa na kontinente nevyskytujú a dodnes nie sú zdokumentované žiadne prípady prenosu z človeka na človeka.

Európa tiež hlási rastúci počet chorôb prenášaných komármi, ako je vírus západného Nílu, pričom nedávne prípady boli zistené v Grécku a Rumunsku.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie