Zvolenie nového pápeža Roberta Prevosta, ktorý si zvolil meno Lev XIV., vyvolalo v Peru nadšené reakcie.
V krajine, kde pôsobil ako misionár aj biskup, jeho zvolenie sprevádzali zvony, zhromaždenia veriacich a vlny emócií. Kardinál Prevost, ktorý sa narodil v Chicagu a má 69 rokov, žil v Peru dlhé roky a v roku 2015 získal aj tamojšie občianstvo. Píše o tom agentúra TASR.
Jednoduchý, blízky ľuďom, oddaný misii
Peruánsky kňaz Juan de Dios Rojas pre agentúru AFP uviedol: „Je to dobrý človek, dokonca aj na tých, ktorí sú zlí.“ Jeho bývalý kolega, biskup z El Callao Luis Alberto Barrera, si spomína na to, ako nový pápež počas pandémie COVID-19 ostal rok v ich regióne a chodil do chudobných štvrtí, kde navštevoval vývarovne. „Ukázal svoju blízkosť ľuďom,“ povedal Barrera. Ocenil aj jeho pokoru a jednoduchosť, ktoré sú podľa neho typické pre každého „dobrého misionára“.
Prekvapenie v Ríme, hrdosť v Latinskej Amerike
Rozhodnutie konkláve prišlo rýchlo, no viacerých prekvapil fakt, že nový pápež má dvojaké občianstvo. Obyvatelia Peru ho však okamžite prijali za svojho. „Pápež je Peruánec. Je to znamenie, že Boh posiela niekoho, kto vyrieši problémy našej krajiny,“ povedal 75-ročný Salvador Oliva Ramos z Limy, ktorý si pochvaľoval aj to, že Lev XIV. má rád ceviche – tradičné jedlo z marinovaných rýb.
Pápež oslovil Peru v ich jazyku a meste
Jeho prvý príhovor ako hlavy katolíckej cirkvi, prednesený z balkóna Baziliky sv. Petra, sledovali veriaci na veľkom plátne pred limskou katedrálou. Mnohí mávali peruánskymi vlajkami. „Je to požehnanie pre Peruáncov – aj keď sa narodil v Spojených štátoch, ale niekoľko rokov žil v Peru,“ uviedla právnička Carolina Floresová. Ocenila tiež jeho rečnícky štýl, ktorý jej pripomína Františka. „Keď počúvam jeho prejav, je to pokračovanie Františka. To nás teší.“
„Páči sa mi, že hovorí po španielsky,“ dodala Josefa Fuenzalidová. Vatikánsky prejav Lev XIV. uzavrel krátkou vetou v španielčine, ktorou pozdravil všetkých, a najmä „milovanú diecézu Chiclayo v Peru.“