Pre voličov to bola pomerne dôležitá téma, hoci obaja kandidáti v druhom kole boli pre NATO. Stubbov pohľad je ale vnímaný viac radikálnejší a nie úplne diplomatický, čo sa týka postoja k Rusku. V jednej debate odmietol akékoľvek rokovania s prezidentom Vladimirom Putinom. Dá sa teda očakávať, že prozápadný postoj bude v jeho politike veľmi zrejmý.
Jednou z hlavných tém kampane bola aj spomínaná kríza na fínsko-ruskej hranici. Ako rezonuje fínsku spoločnosť?
Vláda oznámila, že hranica bude zatvorená ešte ďalšie dva mesiace, ale ani potom sa nedá očakávať, že ju automaticky otvorí. Môže sa však stať, že čím dlhšie bude hranica zatvorená, tým hlasnejší budú tí, ktorí boli zvyknutí ju prechádzať. A to môže byť problematické.
🇫🇮After a close presidential race, former Finnish PM Alexander Stubb won the 2024 election runoff against former Foreign Minister Pekka Haavisto. pic.twitter.com/lfgJi1OFoQ
— euronews (@euronews) February 12, 2024
Rusko podľa môjho názoru testuje, ako Fínsko na takúto provokáciu zareaguje a využíva migráciu vo svojej hybridnej vojne. V krajine sa totiž postoje k zatvoreniu hranice medzi politickými stranami úplne nezhodujú. Niektorí oponujú tým, že neumožniť žiadateľom o azyl prekročenie hranice je porušovanie ľudských práv.
Práve otázka ľudských práv je však veľmi problematická, pretože Fínsko podpísalo niekoľko dohôd, ktoré môžu byť v rozpore s radikálnymi riešeniami tejto situácie. Krajná pravica sa naopak veľmi vyslovuje za zatvorenie prechodov. Vláda tak hľadá riešenie, ktoré by síce krízu vyriešilo, ale zároveň jej pomohlo nestratiť podporu doma.
Čelí Stubb aj nejakým výzvam v domácej politike?
V týchto dňoch sú vo Fínsku veľké štrajky, ktoré sa týkajú hlavne služieb. Vláda teraz vystupuje proti odborom a snaží sa štrajky utíšiť. Aj Stubb sa k nim počas kampane vyjadroval, ale nedá sa očakávať, že by nejako do vládnej politiky zasahoval. To nie je úplne v gescii prezidenta. Všeobecne sa do domácej politiky veľmi nevmiešava a nemal by ani hovoriť svoje postoje k vnútorným záležitostiam.